Nagrody Miasta Krakowa o kilkuwiekowej tradycji

Grzegorz Kozakiewicz

publikacja 30.11.2022 14:06

Wieczorem 29 listopada rozdano tegoroczne Nagrody Miasta Krakowa oraz tytuły i statuetki Mecenasów Kultury Krakowa. Tradycja nagrody sięga XVI wieku.

Nagrody Miasta Krakowa o kilkuwiekowej tradycji Wśród tegorocznych laureatów nagrody znalazła się m.in. prof. Teresa Malecka, muzykolog, od czasów studenckich związana wraz z innymi uczestnikami wypraw turystycznych, mających także element duchowy, z Karolem Wojtyłą. Z czasem ta grupa została nazwana "Środowiskiem". Grzegorz Kozakiewicz

Pierwszym laureatem tego wyróżnienia, którego nazwisko jest znane, był Mikołaj Jaskier (nagrodę wprawdzie dostał za kodyfikację prawa miejskiego, nie za poezje i ballady), odznaczony w roku 1535. Może byli wcześniejsi laureaci, ale ich imion historia nie przechowała.

Ponieważ Kraków to miasto uniwersyteckie, laureatów wskazuje komisja powołana przez prezydenta miasta, a złożona w większości z profesorów krakowskich uczelni. Laureaci otrzymują medale w trzech kategoriach: "Kultura i sztuka", "Nauka i technika" oraz "Sport".

W tym roku Nagrodę Miasta Krakowa kategorii "Kultura i sztuka" otrzymali: dr Danuta Glondys - filolożka, politolożka i kulturoznawczyni, prof. Teresa Malecka - teoretyk muzyki o bogatym dorobku naukowym, kierowniczka Centrum Dokumentacji Twórczości Kompozytorów Krakowskich Akademii Muzycznej w Krakowie, Konrad Pollesch - wybitny polski fotograf oraz Joanna Słowińska - wszechstronna wokalistka, skrzypaczka i charyzmatyczna pieśniarka repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną.

W dziedzinie "Nauka i technika" wyróżniono zespół w składzie: prof. Małgorzata Barańska, dr Krzysztof Brzozowski, dr Adam Wojciechowski, który posiada unikatowe i uzupełniające się kompetencje w zakresie mikroskopii, optyki laserowej, chemii i fizyki, oraz prof. Dominikę Dudek - kierowniczkę Katedry Psychiatrii i Kliniki Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Spośród sportowców wybrano Marię Sajdak, wioślarkę, mistrzynię olimpijską i mistrzynię świata.

Nagrody otrzymali także autorzy i autorki najlepszych prac doktorskich.

Kultura istnieć nie może bez mecenasów, ktoś wszakże musi płacić rachunki, składać zamówienia i honorować wykonane dzieła. Tytuł Mecenasa Kultury Krakowa miasto przyznaje od 1996 r., zawsze za rok poprzedzający wręczenie. Tak więc tytuły Mecenas Kultury Krakowa 2021 i statuetki Stańczyka otrzymali na scenie teatru Variété: Krzysztof Nowosad - manager, przedsiębiorca, biznesmen, restaurator, koneser sztuki i kultury, który wspiera działalność statutową krakowskiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich ZASP oraz Jacek Balcewicz - dziennikarz, fotograf, samorządowiec, działacz miejski, od czterech dekad związany z krakowskim Kazimierzem. Jacek Balcewicz zaangażował się w popularyzację wiedzy na temat największych organów Krakowa znajdujących się w bazylice Bożego Ciała na Kazimierzu, zaliczanych do grona 10 największych i najciekawszych instrumentów w Polsce. Ufundował m.in. trzy brakujące głosy w instrumencie, a także elementy niezbędne do wykonania iluminacji organów, o czym pisaliśmy na łamach "Gościa Krakowskiego". I wreszcie za działania medialne na rzecz promocji kultury, sztuki oraz zabytków i dziedzictwa niematerialnego Krakowa tytuł otrzymała firma AMS SA. Bractwo Mecenatu doceniło zaangażowanie firmy w realizację kampanii wizerunkowej Muzeum Narodowego w Krakowie oraz outdoorowych kampanii promocyjnych dla czterech projektów wystawienniczych przygotowanych przez instytucję: "Źródła. Galeria Sztuki Starożytnej", "4 x nowoczesność. Polskie style narodowe", "Galeria Designu i Architektury XX i XXI w. Przedmioty i Przekroje" oraz "Galeria XX+XXI w.". Firma została także partnerem wystawy "Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921", realizowanej przez Zamek Królewski na Wawelu, zorganizowanej w 100. rocznicę odzyskania arrasów po traktacie ryskim.

Uroczysta gala odbyła się w teatrze Variété, a całość uwieńczył energetyczny koncert duetu Smolik/Kev Fox.

Nagrody Miasta Krakowa o kilkuwiekowej tradycji   Tytuł Mecenasa Kultury Krakowa 2021 otrzymał m.in. Jacek Balcewicz, który przyczynił się do renowacji największych organów krakowskich, znajdujących się w kościele Bożego Ciała. Ufundował m.in. wraz z rodziną trzy brakujące głosy tego instrumentu. Grzegorz Kozakiewicz