Walka o człowieka to walka o rodzinę

łk

publikacja 26.12.2022 11:47

W tradycyjnym liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie podkreślił, że w Świętej Rodzinie trzeba szukać wartości i fundamentów życia, które nie przemijają.

Walka o człowieka to walka o rodzinę "Wybierając dobro, człowiek w swoim moralnym postępowaniu staje się wewnętrznie coraz bardziej zdolny do osiągnięcia odwiecznego Dobra - Boga" - napisał ks. rektor Robert Tyrała. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II

W pierwszych słowach ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, rektor UPJPII, odniósł się do liturgii słowa z 26 grudnia i wskazał, że kamienowanie św. Szczepana to jeden z przykładów tego, co zapowiadał sam Chrystus w Ewangelii - że jego nauka będzie znakiem sprzeciwu dla świata, ale że jego wyznawcy nie pozostaną w prześladowaniu sami, bo będzie z nimi Boży Duch. "Taka też jest przez wszystkie wieki sytuacja Ewangelii i Chrystusa w świecie. Także dzisiaj przecież stajemy się świadkami zmagania o poszanowanie chrześcijańskich ideałów i wartości. Gdy obserwujemy pogubienie się wielu ludzi, pogoń za tym co doczesne oraz życie, jakby Boga nie było" - zaznaczył.

W kolejnych słowach listu rektora czytamy, że w takiej sytuacji Uniwersytet Papieski chce się opowiadać nieustannie po stronie człowieka, który stworzony na obraz Boży, jest Jego najpiękniejszym dziełem. "Chcemy iść w swojej codzienności w stronę niezmiennych i trwałych fundamentów wiary i wracać nieustannie do źródeł chrześcijańskiej kultury" - podkreślił, pisząc, że to właśnie w Świętej Rodzinie trzeba szukać wartości i fundamentów życia, które nie przemijają. "To rodzina właśnie jest ową podstawową komórką istnienia każdego człowieka. Jeśli więc dzisiaj toczy się walka o człowieka, walka o chrześcijańską kulturę, to też ona jest walką o rodzinę".

Ks. prof. Tyrała przypomniał w tym kontekście, że jednym z najważniejszych działań tego roku akademickiego na krakowskiej uczelni papieskiej był II Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny, który w Krakowie miał miejsce miesiąc temu i połączył wielu wybitnych specjalistów z Polski i z zagranicy, którym troska o rodzinę bardzo leży na sercu.

"Stabilność rodziny, jak nigdy dotąd w historii, jest współcześnie zagrożona ideologiami propagującymi jej modyfikację, a nawet zbyteczność. Państwa nowożytne często nie widzą potrzeby ochrony instytucji małżeństwa i rodziny, prawo stanowione nie zawsze respektuje prawo naturalne, zajmuje się pieczołowicie jednostką, spychając dobro rodziny na drugi plan" - wskazał, przypominając, że przecież Sobór Watykański II jasno określił, że "szczęście osoby i społeczności ludzkiej oraz chrześcijańskiej wiąże się ściśle z pomyślną sytuacją wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej".

Dodał, że dlatego niezmiernie ważne jest przywrócenie w katalogu dyscyplin naukowych uprawianych na polskich uczelniach dyscypliny "nauki o rodzinie", co jest sprawiedliwym dopełnieniem naukowego myślenia o przyszłości świata i państwa.

Rektor podziękował za troskę materialną i duchową o Uniwersytet Papieski i poprosił o nieustawanie w niej. Zachęcił również, by absolwenci szkół średnich korzystali z oferty krakowskiej uczelni papieskiej, "Dziękując zaś za Wasze świadectwo rodzinnego życia życzymy, aby rodziny Wasze były Bogiem mocne! Niech Chrystus narodzony w Betlejem nieustannie Wam wszystkim błogosławi!" - napisał na zakończenie.