Kraków. Zmarły papież Benedykt XVI bywał na naszej ziemi

Bogdan Gancarz, Monika Łącka

publikacja 31.12.2022 11:05

Zmarły 31 grudnia papież Benedykt XVI (1927-2022) odwiedził w 2006 r. archidiecezję krakowską w trakcie swej pielgrzymki do Polski. Bywał także tutaj jako kardynał.

Kraków. Zmarły papież Benedykt XVI bywał na naszej ziemi Kraków, 27 maja 2006 r. Papież szeroko otwierał ramiona na Błoniach w trakcie spotkania z młodzieżą. Grzegorz Kozakiewicz

Papież Benedykt XVI był sześciokrotnie w Małopolsce, w tym pięciokrotnie jako kardynał.

Kard. Joseph Ratzinger po raz pierwszy gościł w archidiecezji krakowskiej w 1979 r., towarzysząc Janowi Pawłowi II w trakcie I pielgrzymki. Wziął m.in. udział w papieskiej Mszy św. odprawionej 10 czerwca na krakowskich Błoniach. W Krakowie pojawił się po raz kolejny we wrześniu 1980 r. wraz z delegacją Episkopatu Niemiec. 13 września wygłosił w kościele Mariackim kazanie "Wizja chrześcijańska a Europa". 24 października 1988 r. kard. Ratzinger znów przyjechał do archidiecezji krakowskiej, już jako prefekt Kongregacji Doktryny Wiary. Wraz z kard. Franciszkiem Macharskim pojechał do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic. Modlił się w kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej, zwiedził dom rodzinny Jana Pawła II. Pamiątkami jego pobytów są wpisy w księgach pamiątkowych.

Po raz kolejny przyjechał do Małopolski dopiero 11 lat później, 19 kwietnia 1999 r. W krakowskim Collegium Nowodworskiego UJ wygłosił wykład "Jedność wiary i wielość kultur. Refleksje związane z encykliką »Fides et ratio«". Odpowiadał również na pytania teologiczne w trakcie debaty zorganizowanej tego samego dnia w kapitularzu klasztoru dominikanów w Krakowie. W 2003 r. był znów pod Wawelem, jako legat papieski na uroczystości 750. rocznicy kanonizacji św. Stanisława. 11 maja wziął udział w tradycyjnej procesji z Wawelu na Skałkę, gdzie przewodniczył Mszy św.

Kraków. Zmarły papież Benedykt XVI bywał na naszej ziemi   Kraków, 11 maja 2003 r. Kard. Ratzinger jako legat papieski na 750. rocznicę kanonizacji św. Stanisława wziął udział w tradycyjnej pielgrzymce z Wawelu na Skałkę, stoi za nim Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie. Henryk Przondziono /Foto Gość

Trzy lata później przyjechał pod Wawel, do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic, już jako papież Benedykt XVI. Do Krakowa przyleciał w piątek wieczorem 26 maja. Po krótkim przystanku przy kościele norbertanek na Salwatorze, witany radośnie przez krakowian, pojechał do Domu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej. Jeszcze tego samego wieczoru pokazał się w oknie papieskim i przemówił do tłumu. Następnego dnia ruszył śladami Jana Pawła II do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. W Wadowicach mieszkańcy skandowali na przemian: "Benedetto! Benedetto! " i "Kochamy ciebie!". "On zdobył nasze serca. Nie musi się upodabniać do Jana Pawła II, abyśmy go kochali" - mówił wówczas Paweł Jarosz, dyrygent połączonych chórów, które śpiewały papieżowi. Po kalwaryjskim sanktuarium oprowadzał Benedykta XVI  o. Damian Muskus, ówczesny kustosz, obecnie biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. "Idąc za przykładem Jana Pawła II, ja również zwracam się do Was z serdeczną prośbą, abyście się modlili za mnie i za cały Kościół. Lecz nie sami - z rodziną" - apelował papież do 20 tys. zgromadzonych wiernych.

Kraków. Zmarły papież Benedykt XVI bywał na naszej ziemi   Kalwaria Zebrzydowska 27.05.2006, przewodnikiem papieża po sanktuarium kalwaryjskim był jego ówczesny kustosz o. Damian Muskus OFM, obecnie biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Tadeusz Warczak

Jeszcze tego samego dnia papież przyjechał do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Modlił się przed wizerunkiem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. Faustyny. Spotkał się z chorymi. Potem pojechał modlić się w katedrze wawelskiej i spotkać się na Błoniach z młodzieżą. To spotkanie wspominał późnym wieczorem z okna papieskiego: "To był niezapomniany wieczór świadectwa wiary i woli budowania przyszłości opartej na zasadach, które Chrystus pozostawił swoim uczniom. Bardzo dziękuję polskiej młodzieży za to świadectwo".

Kulminacją pobytu papieża w Krakowie była Msza św. odprawiona 28 maja 2006 r. na Błoniach w obecności 2 tys. kapłanów i półtora miliona wiernych. "Kraków Karola Wojtyły, Kraków Jana Pawła II, jest również moim Krakowem" - powiedział do zgromadzonych. „Wraz z wyborem Karola Wojtyły na Stolicę św. Piotra, by służył całemu Kościołowi, wasza ziemia stała się miejscem szczególnego  świadectwa wiary w Jezusa Chrystusa. Wy sami zostaliście powołani, by to świadectwo składać wobec całego świata. To wasze powołanie jest nadal aktualne, a może nawet jeszcze bardziej od chwili błogosławionej śmierci sługi Bożego. Niech nie zabraknie światu waszego świadectwa" - apelował do pielgrzymów zebranych na Mszy św. na krakowskich Błoniach.

Po rezygnacji z funkcji papieskich przez Benedykta XVI w dniu 28 lutego 2013 r., ówczesny biskup pomocniczy archidiecezji Grzegorz Ryś odprawił w kolegiacie uniwersyteckiej św. Anny  Mszę św., w trakcie której dziękowano za ten pontyfikat.

W Krakowie wydawano też książki kard. Ratzingera i Benedykta XVI, m.in. w Znaku. Biały Kruk wydał natomiast dwa albumy poświęcone Benedyktowi i płytę DVD z filmem Katarzyny Kotuli i Jolanty Sosnowskiej "Papież rodem z Bawarii". Ciekawostką jest również, że kard. Joseph Ratzinger miał na swoim biurku w Watykanie obraz „Ukrzyżowanie” pędzla krakowskiego malarza prof. Stanisława Rodzińskiego.

31 grudnia w dniu śmierci papieża Benedykta  upamiętniło go bicie dzwonu „Zygmunta”. O godz. 18. w katedrze na Wawelu abp Marek Jędraszewski odprawi Mszę św. w intencji zmarłego Ojca Świętego. "Był gigantem wiary" - napisał w oświadczeniu kard. Stanisław Dziwisz.

Czytaj także:

Kardynał Dziwisz po śmierci Benedykta XVI