Pokłońmy się Świętej Rodzinie i pomóżmy bezdomnym

publikacja 05.01.2023 16:38

W święto Objawienia Pańskiego przez Kraków po raz 13. przejdzie tradycyjny Orszak Trzech Króli, czyli… będą trzy orszaki, które spotkają się na Rynku Głównym

Pokłońmy się Świętej Rodzinie i pomóżmy bezdomnym Kwestujący zawsze rozdają śpiewniki i korony. Monika Łącka /Foto Gość

Tym razem wydarzeniu będzie towarzyszyć hasło "Niech prowadzi nas Gwiazda!", a na trasie uczestnicy znów będą mogli spotkać kwestujące osoby. W tym roku datki trafią do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio (zasilając projekt mieszkań wspieranych prowadzonych dla osób w kryzysie bezdomności), Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (jej stypendyści od lat angażują się w orszak) oraz Fundacji Centrum Wsparcia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych. Orszak od samego początku jest bowiem nastawiony nie tylko na wspólne świętowanie i kolędowanie. Chodzi też o to, by każdy mógł zrobić coś dobrego i włączyć się w wybrane dzieło charytatywne.

- Tylko raz w roku, w uroczystość Objawienia Pańskiego, wychodzimy na ulice Krakowa, by prosić o wsparcie naszego projektu mieszkaniowego dla osób bezdomnych. Wszak Jezus też przyszedł na świat, a Jego Mama długo szukała miejsca, w którym mogłaby urodzić Bożego Syna - mówi Justyna Nosek z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Projekt mieszkaniowy dla osób wychodzących z kryzysu bezdomności Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prowadzi od 2012 r. i przez te wszystkie lata skorzystało z niego 138 osób, z czego 60 znalazło własne miejsce zamieszkania. - Obecnie prowadzimy 13 mieszkań, w których przebywają 32 osoby. Co ważne, projekt, który cały czas się rozwija, składa się dziś z trzech części: mieszkań wspieranych (7), chronionych treningowych (3) i prowadzonych metodą "Najpierw mieszkanie" (3) -  opowiada Justyna Nosek.

W mieszkaniach wspieranych mogą nawet zamieszkać całe rodziny, by tata nie trafił do schroniska dla mężczyzn, a mama z dzieckiem do domu samotnej matki. Będąc razem, mają siłę, by próbować uregulować sprawy, które pozbawiły ich domu, zmienić coś w życiu i po jakimś czasie wrócić na swoje. Z kolei do projektu "Najpierw mieszkanie" kwalifikowane są osoby bezdomne od minimum 3 lat, uzależnione od alkoholu i z zaburzeniami psychicznymi nie wymagające leczenia szpitalnego. To pomysł nowatorski, który sprawdził się m.in. w USA i w Kanadzie, gdzie statystyki pokazują, iż wpływa na spadek liczby osób bezdomnych. - Decydując się na prowadzenie projektu w Krakowie, obserwujemy, czy i tutaj da podobne efekty - zaznacza Justyna Nosek

Na Rynek orszaki przejdą trzema trasami. Orszak niebieski, afrykański, wyruszy o godz. 11 z pl. Matejki (po Mszy św. w bazylice św. Floriana), przejdzie u. Floriańską przez pl. Mariacki i ulicą Sienną. Orszak zielony, azjatycki, spotka się o godz. 10 w salezjańskim Parku Wioski Świata przy ul. Tynieckiej i przejdzie do kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej, gdzie weźmie udział w Mszy św. Po niej przejdzie ul. Bałuckiego przez Rynek Dębnicki, Most Dębnicki, ulicami Retoryka, Garncarską i Studencką, a następnie Plantami do ulicy Szewskiej. Natomiast orszak czerwony, europejski, po Mszy św. o godz. 10 w katedrze na Wawelu i odegraniu ok. godz. 11 tradycyjnej scenki przywitania Króla pod katedrą na Wawelu przejdzie Drogą Królewską. Na czele tego orszaku oprócz Króla będzie szedł (w zastępstwie metropolity krakowskiego, który przebywa w Rzymie w związku z pogrzebem papieża Benedykta XVI) bp Robert Chrząszcz.

Od godz. 11 na Rynku Głównym trwać będzie kolędowanie (w wykonaniu Anny Sokołowskiej-Alabrudzińskiej, Dariusza Kordka, Jacka Wójcickiego i Jana Wojdaka), które poprowadzą Lidia Jazgar, Łukasz Lech i Bartek Sobieraj.

Gdy wszystkie orszaku dotrą na Rynek Główny, na scenie pod Ratuszem pokłonią się Świętej Rodzinie.