Modlitwa o pokój w Ukrainie

łk

publikacja 22.02.2023 10:14

W przededniu rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie w kaplicy klasztornej sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach krakowscy Rycerze Kolumba przygotowują modlitewny most jedności i braterstwa z narodem ukraińskim.

Modlitwa o pokój w Ukrainie W wydarzenie można włączyć się także przez transmisję na stronie www.faustyna.pl. Materiały organizatorów

Wydarzenie to jest odpowiedzią na apel delegata stanowego Krzysztofa Zuby do podjęcia działań na rzecz udręczonej wojną Ukrainy. Zauważył on, że atak Rosji na Ukrainę w znaczący sposób zmienił sytuację w Europie i w dramatyczny sposób wpłynął na życie Ukraińców oraz spowodował, że tak wiele osób cierpi z powodu wojny. "Jako Rycerze Kolumba od pierwszego dnia agresji podejmowaliśmy i podejmujemy działania, mające na celu pomoc tym, którzy cierpią. Dlatego tak ważna jest nasza systematyczność w działaniach i zadbanie o to, aby cierpiący i potrzebujący czuli nasze wsparcie zarówno duchowe, jak i materialne" - napisał K. Zuba do Rycerzy Kolumba w Polsce.

Modlitwa przed łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i przy grobie św. s. Faustyny rozpocznie się 23 lutego o godz. 20.30. W programie zaplanowano Różaniec, apel maryjny i modlitwę o pokój. W wydarzenie można włączyć się także przez transmisję online na stronie www.faustyna.pl.

Polskie władze wspólnoty Rycerzy Kolumba zachęciły, by - oprócz modlitwy w intencji pokoju - rady organizacji w całej Polsce zatroszczyły się o los osób cierpiących poprzez przygotowanie i wysłanie do Ukrainy 24 tys. paczek z żywnością. Działania zaplanowane są do połowy marca. Planują się w nie włączyć również krakowscy rycerze. - Do tej pory z krakowskiego magazynu w Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach wyjechało 16,5 tys. paczek z żywnością, produktami dla dzieci, chemią gospodarczą i kosmetykami dla Ukrainy. Przygotowanie ostatnich 3,5 tys. paczek zakończono w ostatnią sobotę 18 lutego w ramach piątej już akcji pakowania - opowiada Tomasz Konturek, lider Rycerzy Kolumba z Łagiewnik.

Podobne akcje, dzięki międzynarodowej współpracy rycerzy i przy wsparciu finansowym rycerskiego Funduszu Solidarności z Ukrainą, odbywają się w ponad 30 różnych miastach w Polsce, w których działają Rycerze Kolumba, w tym Warszawie, Radomiu czy Częstochowie. - Zaangażowanie wolontariuszy w pakowanie paczek jest coraz większe. Jednego wieczoru w magazynie zgromadziło się ponad 50 osób: Rycerzy Kolumba, ich rodzin i przyjaciół, ale również uchodźców z Ukrainy, którzy mieszkają w Krakowie - mówi T. Konturek.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 r. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od ponad 16 lat i liczą ok. 7 tys. osób działających w ponad 200 parafiach na terenie 33 diecezji.