Teologowie zaczęli świętowanie

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 28.02.2023 21:45

W Krakowie odbyło się 28 lutego walne zebranie Polskiego Towarzystwa Teologicznego, inaugurujące jubileusz 100. rocznicy powstania tego prestiżowego stowarzyszenia.

Teologowie zaczęli świętowanie Ks. prof. Kazimierz Panuś, stojący od 1996 r. na czele zarządu Polskiego Towarzystwa Teologicznego, został wybrany na kolejną, trzyletnią kadencję prezesowską. Bogdan Gancarz /Foto Gość

Obradowano w auli Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej przy ul. Podzamcze. - To wielkie, wspaniałe dzieło Boże, a najważniejsi w nim są ludzie - ocenił PTT ks. prof. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Życzenia do obradujących skierowali kard. Stanisław Dziwisz, abp Marek Jędraszewski i abp Józef Michalik.

Prezesem stowarzyszenia na kolejną, trzyletnią kadencję wybrano ks. prof. Kazimierza Panusia, kierującego nim od 1996 roku. Ksiądz prezes jest autorem licznych publikacji naukowych na temat kaznodziejstwa oraz książek biograficznych przedstawiających wielkich ludzi Kościoła. Kieruje Katedrą Homiletyki i Komunikacji Religijnej na UPJP II oraz wykłada homiletykę w seminarium duchownym. - Towarzystwo jest forum wymiany myśli teologicznej, m.in. przez sympozja i wykłady otwarte. Obecnie liczy 951 członków zrzeszonych w 17 oddziałach. W Krakowie, który jest siedzibą jego władz, działają rozmaite sekcje, m.in. biblijna, prawa kanonicznego, apologetyczna, teologii fundamentalnej, homiletyczna, historyczna. Dużą część członków PTT stanowią obecnie osoby świeckie, przeważnie katecheci - informuje ks. prof. Panuś.

Stowarzyszenie powstało we Lwowie 23 lutego 1924 r. z inicjatywy profesorów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jana Kazimierza. Powstawały także oddziały w różnych stronach Polski. Towarzystwo miało podnosić poziom wiedzy religijnej. Po wojnie sytuacja się zmieniła nie tylko ze względu na zmianę granic. Władze komunistyczne nie zatwierdziły oddziału warszawskiego, ale osobowość prawną otrzymał oddział  w Krakowie. Od 1948 r. zaczęto wydawać ukazujące się do dziś czasopismo "Ruch Biblijny i Liturgiczny", potem zaś "Analecta Cracoviensia". W wydawnictwie PTT (działającym obecnie pod nazwą UNUM) ukazała się także m.in. słynna książka "Osoba i czyn" Karola Wojtyły. - W naszym wydawnictwie, kierowanym przez Sebastiana Wojnowskiego, ukazują się m.in. kolejne tomy cyklu tematycznych antologii naukowych "Kazania w kulturze polskiej". Ukazało się ich już 7, a będzie jeszcze 5. Wydano m.in. zbiory kazań adwentowych, bożonarodzeniowych, pasyjnych, wielkanocnych, funeralnych, maryjnych i patriotycznych. We wszystkich tomach są także obszerne wprowadzenia do tematu oraz biogramy kaznodziejów - wyjaśnia ksiądz prezes.

Warto zaznaczyć, że wszystkie publikacje wydawnictwa są dostępne nie tylko w wersjach papierowych, lecz także  w otwartym, bezpłatnym dostępie w wersjach elektronicznych, na stronie internetowej Repozytorium Instytucjonalnego Polskiego Towarzystwa Teologicznego: https://repozytorium.ptt.net.pl.

W roku jubileuszowym przewidziano 4 debaty. Pierwsza, na temat teologii wobec doświadczeń współczesności, odbyła się 28 lutego, a 24 maja we Włocławku teolodzy będą debatować na temat kondycji moralnej społeczeństwa polskiego po covidzie, kolejna debata, poświęcona sztuce chrześcijańskiej, odbędzie się zaś jesienią w Krakowie. 23 lutego przyszłego roku, w 100. rocznicę powstania towarzystwa, odbędą się uroczystości kończące jubileusz, w tym sesja okolicznościowa.

W dzisiejszej sesji udział wzięli: ks. prof. Andrzej Draguła, teolog pastoralny, kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego, ks. dr Grzegorz Strzelczyk, teolog dogmatyczny, wieloletni pracownik Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, obecnie proboszcz parafii św. Maksymiliana w Tychach, i moderujący ją ks. prof. Robert Woźniak z UPJPII. - Tematem debaty jest teologia we współczesnym świecie pluralizmu kulturowego, pluralizmu ideowego, teologia wobec wyzwań, które ten świat nam stawia. Hans Urs von Balthasar wspomniał kiedyś, że zajmowanie się dzisiaj eschatologią jest dosyć trudne, bo ten traktat teologii dogmatycznej chwilowo jest w przebudowie. Myślę, że to zdanie można odnieść do całości teologii dwudziestowiecznej i początków XXI wieku. Dysponujemy ogromną liczbą studiów na temat historii teologii, poświęconych niekiedy jednej myśli, a nawet jednemu słowu u jednego autora, dysponujemy wieloma syntezami, niekiedy przeciwstawnymi, i poszukiwanie jakiegoś poglądu syntetycznego, które jest konieczne w teologii, a w ogóle jest cechą każdego myślenia, wydaje się dzisiaj zadaniem ogromnie trudnym - powiedział ks. prof. Woźniak.

Teologowie zaczęli świętowanie   W debacie na temat teologii wobec wyzwań współczesności wzięli udział (od lewej): ks. prof. Robert Woźniak z UPJPII, ks. prof. Andrzej Draguła z Uniwersytetu Szczecińskiego i ks. dr Grzegorz Strzelczyk, niegdyś wykładowca Uniwersytetu Śląskiego. Bogdan Gancarz /Foto Gość