Górnicza Droga Krzyżowa w Kopalni Soli "Wieliczka"

aw, mł

publikacja 07.04.2023 16:06

W Wielki Piątek ok. 100 pracowników Kopalni Soli "Wieliczka" uczestniczyło w Drodze Krzyżowej. Modlili się 100 m pod ziemią.

Górnicza Droga Krzyżowa w Kopalni Soli "Wieliczka" Wielkopiątkowa zaduma to w kopalni tradycja. Rafał Stachurski /Kopalnia Soli „Wieliczka”

Nabożeństwu przewodniczył ks. Wojciech Olszowski, proboszcz parafii św. Klemensa w Wieliczce. Wielu pracowników zaprosiło do kopalni swoich bliskich. W pochylni Barącza można było zobaczyć mundury galowe, a także codzienne robocze stroje - niektórzy górnicy przyszli na Drogę Krzyżową prosto po pracy. Modlitwa zakończyła się w kaplicy św. Kingi, u stóp solnego pomnika św. Jana Pawła II.

Wielkopiątkowa zaduma to w Kopalni Soli "Wieliczka" tradycja. Dawniej w ten dzień nie prowadzono ciężkich robót, a jedynie te, które były konieczne dla ciągłości wydobycia. Przed I rozbiorem Polski (1772 r.) w Wielki Piątek głoszono kazania pasyjne.

Droga Krzyżowa w pochylni Barącza jest dziełem współczesnych górników-rzeźbiarzy: Pawła Janowskiego, Piotra Starowicza i Jacka Talapki. Stacje powstały w lipowym drewnie. W każdej artyści umieścili kamień z Golgoty. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w pochylni Erazma Barącza po raz pierwszy odprawiono 2 kwietnia 2010 roku, w 5. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II.