Dąbrowa Szlachecka. Pół wieku od konsekracji

bg

publikacja 11.06.2023 21:34

Parafia pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w podkrakowskiej Dąbrowie Szlacheckiej obchodziła 11 czerwca jubileusz 50. rocznicy konsekracji świątyni parafialnej.

Dąbrowa Szlachecka. Pół wieku od konsekracji Metropolitę krakowskiego witali w kościele m.in. proboszcz ks. Mieczysław Gawor (po lewej) i sołtys Dąbrowy Szlacheckiej Agnieszka Górka. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Parafia, której proboszczem jest obecnie ks. Mieczysław Gawor, powstała w 1982 r. Składa się z dwóch wsi: Dąbrowy Szlacheckiej i Wołowic, gdzie znajduje się kaplica pw. Matki Bożej Różańcowej. Swój wyrazisty charakter ma jednak również dąbrowski przysiółek Wyźrał z kaplicą pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Kamień węgielny pod budowę świątyni poświęcił w 1959 r. bp Karol Wojtyła, wybudowano ją już w 1960 r.m konsekrował ją zaś 11 czerwca 1973 r. bp Julian Groblicki. Przewodniczący jubileuszowej Mszy św. abp Marek Jędraszewski zaznaczył, że jest ona dziękczynieniem Bogu, błaganiem za tych, którzy wznosili i odnawiali świątynię i prośbą, by zebrani poznawali i kochali Boga. - Wy, mieszkańcy Dąbrowy Szlacheckiej, jesteście świadkami odnowy i nowego życia dlatego, że możecie cieszyć się 50-leciem poświęcenia tej świątyni Bogu - powiedział metropolita krakowski. - Nie byłoby tego, gdyby nie wasza wiara. Gdyby nie to, że wszystko się w życiu człowieka zmienia, gdy wierzy, że Jezus umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia i kiedyś przyjdzie sądzić żywych i umarłych -  dodał arcybiskup.

Dąbrowa Szlachecka przez wieki należała do parafii w nieodległym Czernichowie. Przed II wojną światową znajdowała się tu niewielka kaplica. Mieszkańcy myśleli jednak o wybudowaniu większej świątyni. Te plany przerwała wojna. Wrócono do nich pod koniec lat 50. Dużą rolę w realizacji budowy kościoła odegrali druhowie miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej ze swoim dynamicznym  komendantem - Franciszkiem Śmiechem. Ponieważ pozwolenie na budowę wydane przez ówczesne władze było ważne tylko przez dwa lata, śpieszono się z pracami budowlanymi. Warto wspomnieć, że komendant Śmiech przypłacił swą gorliwość, szykanami ze strony władz komunistycznych. Był m.in. wzywany wielokrotnie na przesłuchania w prokuraturze.

 W 1960 r. kościół był gotowy, w wigilię Bożego Narodzenia 1961 r. odprawiono tu pierwszą Mszę św. 6 maja 1962 r. kościół poświęcił bp Julian Groblicki, który 10 lat później go konsekrował. Z czasem świątynia uzyskała status kościoła rektoralnego, gdzie rektorem był ks. Marian Wolak. W 1982 r. kard. Franciszek Macharski wydał dekret erygujący nową parafię w Dąbrowie Szlacheckiej. Jej pierwszym proboszczem był w latach 1982-1986 ks. Aleksander Zemła. Od 20 września 1986 do 30 czerwca 2011 r. proboszczem był ks. Andrzej Famułka, od 1 lipca 2011 do 30 czerwca 2017 r. ks. Józef Sowa. Obecny proboszcz - ks. Mieczysław Gawor objął parafię 1 lipca.

Warto wspomnieć, że w parafii rozwija się kult bł. ks. Władysława Bukowińskiego (1904-1974). Był on kapłanem archidiecezji krakowskiej, a potem łuckiej, który z wielkim oddaniem niósł posługę duszpasterską więźniom i zesłańcom w Związku Sowieckim, szczególnie w Kazachstanie. Sam spędził w sowieckich więzieniach i obozach pracy ponad 13 lat. Umarł w opinii świętości. Ową świętość potwierdził rozpoczęty w 2006 r. w Krakowie proces beatyfikacyjny i nadanie tytułu błogosławionego. Uroczystości beatyfikacyjne odbyły się 11 września 2016 r. w Karagandzie, z licznym udziałem duchowieństwa archidiecezji krakowskiej. Był tam m.in. ks. Józef Sowa, ówczesny proboszcz parafii w Dąbrowie Szlacheckiej, obecny proboszcz w Bobrku. Poznał tam m.in. ks. Janusza Potoka, proboszcza parafii katedralnej w kazachstańskiej Karagandzie. 9 października 2016 r. ks. Potok przywiózł relikwie nowego błogosławionego do Dąbrowy Szlacheckiej.

Dąbrowa Szlachecka. Pół wieku od konsekracji   Kościół pw. NMP Królowej Polski w Dąbrowie Szlacheckiej został konsekrowany 11 czerwca 1973 r. Archiwum parafii NMP Królowej Polski w Dąbrowie Szlacheckiej