Kraków. Collegium Voytylianum - w imię prawdy

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

|

GOSC.PL

publikacja 22.09.2023 21:30

W Pałacu Arcybiskupów Krakowskich zainaugurowano dziś działalność Fundacji "Collegium Voytylianum". Fundatorem instytucji jest archidiecezja krakowska.

Kraków. Collegium Voytylianum - w imię prawdy Cele fundacji przedstawiali abp Marek Jędraszewski, reprezentant fundatora, czyli archidiecezji krakowskiej, oraz ks. prof. Robert Woźniak, szef Rady Programowej Collegium Voytylianum (po lewej). Po prawej bp Jan Zając, biskup pomocniczy senior archidiecezji. Bogdan Gancarz /Foto Gość

Siedziba fundacji, której zarządem kieruje ks. dr Rafał Wilkołek, mieści się w budynku parafii św. Floriana w Krakowie, gdzie niegdyś duszpasterzował Karol Wojtyła. W statucie organizacji wspomniano, że jej celem jest m.in. "badanie wielowiekowego dziedzictwa naukowego, sakralnego i kulturowego krakowskiej prowincji kościelnej ze szczególnym uwzględnieniem ogniskującej je spuścizny kard. Karola Wojtyły - Ojca Świętego Jana Pawła II, udostępnianie i upowszechnianie ważnych pomników kultury religijnej i narodowej, w szczególności edycja źródeł, organizacja krajowych i zagranicznych inicjatyw akademickich, kulturalnych i duszpasterskich, (...) podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej w związku z osobą Karola Wojtyły - Ojca Świętego Jana Pawła II". - Działalność będzie się koncentrowała wokół kilku filarów: historycznego, familiologicznego, czyli związanego z rodziną, filozoficznego, teologicznego i społecznego. Działalność intelektualna ma się tu splatać z tworzeniem podstaw praktyki duszpasterskiej - mówi ks. prof. Robert Woźniak, szef Rady Programowej Collegium Voytylianum.

Impulsem dla powstania fundacji była dawna rozmowa obecnego metropolity krakowskiego z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, który pytał, co w Poznaniu robi się dla pamięci o abp. Antonim Baraniaku. Okazało się, że dopiero gruntowne analizy źródeł pokazały prawdę o męczeństwie i zarazem niezłomności arcybiskupa poznańskiego, prześladowanego przez władze komunistyczne. - To pokazuje, że trzeba sięgać do źródeł. Że trzeba pokazywać prawdę. I tradycję, z której my wyrastamy dzisiaj - w imię prawdy, która wyzwala - powiedział abp Marek Jędraszewski w kontekście celu działania nowej fundacji. Na przykładzie tegorocznych ataków medialnych na Jana Pawła II kwestionujących m.in. jego świętość, metropolita krakowski wskazał, że pamięć o świętym papieżu nie może się opierać wyłącznie na ulotnych wspomnieniach osób, które się z nim niegdyś spotykały, lecz na trwalszej podstawie. W Krakowie i Małopolsce jest bardzo wiele pomników i śladów, które pozostawił i które stanowią ogromną wartość. Metropolita wspomniał o działalności Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w utrwalaniu pamięci patrona, o sukcesywnej publikacji jego dzieł. - To wszystko jest ważne, ale konieczne jest to, by pokazywać wielkie dziedzictwo, z którego on wyrastał, które tworzył i które przekazał nam - Krakowowi, archidiecezji krakowskiej, Polsce, Kościołowi katolickiemu. Trzeba pokazywać prawdę o nim, o jego wielkości, o ciągłej aktualności jego przemyśleń i dzieł -  mówił hierarcha, uzasadniając powstanie Fundacji "Collegium Voytylianum", która ma pokazać wielkość świętego.