Cisza, chleb i woda

|

Gość Krakowski 48/2023

publikacja 30.11.2023 00:00

Adwentowy detox – pod takim hasłem odbędą się niezwykłe rekolekcje, na które zaprasza Ruch Światło–Życie Archidiecezji Krakowskiej.

Zaczęło się od tego, że ks. Ryszard Gacek, moderator diecezjalny Ruchu Światło–Życie, pod koniec października pojechał do Kenii, w odwiedziny do Ewy Korbut, czyli do świeckiej misjonarki, oazowej animatorki, która posługuje tam od ponad 3 lat. Za każdym razem, gdy Ewa przyjeżdżała na urlop do Krakowa, opowiadała ks. Ryszardowi o tym, jak wygląda jej rzeczywistość: o Shalom Home, czyli dormitorium dla dziewcząt, które tam otwarła, rekolekcjach oazowych, które prowadzi, i o kenijskich „chłopcach z ulicy”, którym pomaga.

– Tego, że istnienie krakowskiej oazy w Afryce ma sens, byłem pewny od dawna, bo relacje Ewy robiły na mnie ogromne wrażenie. To, czego doświadczyłem, gdy pojechałem na tę krótką misję, mocno mną wstrząsnęło. Spotkałem się z „chłopcami z ulicy” i to, co zobaczyłem, przeraziło mnie: chłopcy wyrastali w ubóstwie i w głodzie, nierzadko doświadczając przemocy i wykorzystywania seksualnego, prawie nigdy nie chodzili do szkoły, a teraz żebrzą o pieniądze i jedzenie, łatwo uzależniając się od wąchania kleju – mówi ks. Gacek. – Nie trzeba wiele, by im pomoc. Dla nas chleb i woda to coś oczywistego. Tam to luksus. A skoro Ewa maksymalnie angażuje się w misyjną pracę, to dlaczego mielibyśmy jej nie pomóc, gdy potrzebuje wsparcia, by zorganizować świąteczny posiłek dla chłopców z ulicy w Meru? – dodaje ks. Ryszard.

Wymyślił więc, że zaprosi wszystkich chętnych (nie tylko oazowiczów) do Maksymilianum (oazowego domu w Bystrej Podhalańskiej) na dość ekstremalne rekolekcje – o chlebie i wodzie, w zupełnej ciszy, czyli bez dostępu do internetu i smartfonów. – Od 15 do 17 grudnia, czyli tydzień przed Bożym Narodzeniem, warto się wyciszyć, posłuchać tego, co Bóg chce nam powiedzieć, i zobaczyć, że świat bez elektronicznych gadżetów jest piękniejszy – zachęca. Pieniądze, które zostaną wtedy zebrane, w całości będą przekazane na potrzeby kenijskiej oazy. Zapisy trwają. Szczegóły na www.krakow.oaza.pl.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.