Bądźcie odblaskiem Światłości

Monika Łącka

|

Gość Krakowski 06/2024

publikacja 08.02.2024 00:00

O tym, jak rozumieć słowa „ofiarowanie” oraz „współcierpienie”, mówił 2 lutego do osób żyjących radami ewangelicznymi abp Marek Jędraszewski.

Metropolita poprosił o zaangażowanie się m.in. modlitwą na rzecz Kongresu Eucharystycznego, który w archidiecezji rozpocznie się w Wielki Czwartek. Metropolita poprosił o zaangażowanie się m.in. modlitwą na rzecz Kongresu Eucharystycznego, który w archidiecezji rozpocznie się w Wielki Czwartek.
Monika Łącka /Foto Gość

W homilii metropolita przypomniał m.in., że Jezus doświadczył na sobie bycia „znakiem sprzeciwu”. – Doświadcza też tego dzisiaj, w swoim Kościele, który to Kościół jest i musi być, jeśli chce być wierny swojej Głowie, znakiem sprzeciwu dla tego świata, bo ten świat w swojej przewrotności widzi w Bogu główną przeszkodę dla swojej wolności. A tymczasem Bóg ze swoją prawdą przeciwstawia się różnorakim kłamstwom człowieka, jego egoizmowi i jego pysze – podkreślał abp Jędraszewski, prosząc osoby konsekrowane, by trwały w wolności, ku której wyswobodził nas Chrystus, i aby były odblaskiem Jego światłości. – Osoby konsekrowane, to osoby ofiarowane Bogu, których całe życie jest nieustannym pogłębianiem i potwierdzaniem tego „tak”, czyli: „jestem dla Ciebie” – mówił metropolita, dodając, że być osobą konsekrowaną to „wejść w szczególne więzy z Chrystusem”. W te więzy wchodzi się zaś poprzez śluby ubóstwa, posłuszeństwa i czystości.

Współcierpienie trzeba z kolei rozumieć jako solidarność z Chrystusem i Jego Kościołem, zwłaszcza teraz, gdy jest tyle niepokojów i niejasności z interpretacją zasad życia moralnego. – Niektóre zapowiedzi (nowego rządu − przyp. M.Ł.) muszą budzić ogromny niepokój. Chodzi m.in. o chęć ograniczania lekcji religii, o to, by ułatwiać zabijanie dzieci nienarodzonych, co jest nazywane „terminowaniem życia”, o szantaż wobec szpitali, by były gotowe przeprowadzić aborcję, bo inaczej nie podpisze się z nimi kontraktów, o dostęp do tzw. pigułki „dzień po”. – Za tym kryje się zabójstwo niewinnego, bezbronnego człowieka. I mówi się, że to jest wolność? Jak może wolność być powodem, żeby zabijać kogoś drugiego? To nie jest wolność! – zaznaczył abp Marek Jędraszewski.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.