Miara człowieczeństwa

Monika Łącka

|

Gość Krakowski 15/2024

publikacja 11.04.2024 00:00

Do krakowskich Łagiewnik w pierwszą niedzielę wielkanocną pielgrzymowało kilkadziesiąt tysięcy osób.

Przyszli, by zaczerpnąć ze zdrojów. Przyszli, by zaczerpnąć ze zdrojów.
Monika Łącka /Foto Gość

Uroczystości rozpoczęły się już w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia, bowiem w sobotni wieczór do sanktuarium przybyły relikwie błogosławionej rodziny Ulmów, które właśnie w tym miejscu rozpoczęły tygodniową podróż po archidiecezji krakowskiej. – Życie Ulmów było niezwykle cenną monetą, którą przypieczętowali bezinteresowność całkowitego daru z siebie w imię miłości miłosiernej – mówił, witając relikwie, bp Jan Zając. Dodał, że również dziś z wieczernika rodziny Ulmów dochodzi głos Jezusa, który mówi, iż „nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”.

Do heroicznej postawy Ulmów nawiązał też bp Janusz Mastalski, który w sanktuarium przewodniczył Mszy św. w nocy z soboty na niedzielę. Dając cztery wskazówki, jak nie zwątpić w miłosierdzie Boga, przekonywał, że ta rodzina „do końca nie zwątpiła, mimo iż za wiarę straciła życie”, i że wierzyć to znaczy nie mieć wątpliwości co do Bożej wszechmocy, Bożego przebaczenia i Bożej dobroci.

Centralnej Mszy św. w niedzielne przedpołudnie przy ołtarzu polowym przewodniczył tradycyjnie metropolita krakowski. Zauważył m.in., że Ulmowie są świadkami miłości Boga, którzy dziś uczą, jak kochać drugiego człowieka. – W czasach pogardy dla człowieka i jego godności (II wojny światowej) pokazali, że święty dar życia od Boga trzeba uszanować i za wszelką cenę go bronić. Oni wiedzieli, że miarą człowieczeństwa jest to, czy jestem stróżem życia mego brata – nauczał abp Marek Jędraszewski, który na zakończenie Mszy św. dokonał Aktu zawierzenia życia nienarodzonych dzieci Bożemu Miłosierdziu. Jest to odpowiedź ludzi wierzących na nowe propozycje ustawodawcze w Polsce, które godzą w świętość życia.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.