Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • mjc
    18.11.2018 15:02
    Najtrudniej właśnie ludziom przyjąć postawę pokory wobec woli Boga, a gdzieś wewnętrznie czuję że tylko taka postawa przynosi cudowne działanie. Raz tego w życiu doświadczyłem. Raz odpowiedziałem Bogu "Niech będzie wola Twoja" w największym kryzysie swego życia, mówiąc to czułem strach,rezygnację,bezsilność. Nie poprosiłem o nic, tylko powiedziałem, "Niech będzie wola Twoja", i wiele łask na mnie później spłynęło.
    doceń 10
  • T
    18.11.2018 17:09
    A co po czwartym czy piątym dziecku? Wtedy trudniej już o 'otwartość na nowe życie'. Ile Ci Państwo mają dzieci?
    • Sylwia
      18.11.2018 19:22
      Troje. Tyle, że urodzonych po wielu latach małżeństwa, bo początkowo zmagali się z bezdzietnością.
      • T
        19.11.2018 09:09
        Trójka to pikuś, rodzinka mieści się jeszcze w standardowym 5 osobowym samochodzie :)
        doceń 1
        0
  • gosc
    18.11.2018 17:25
    "Przyjemność seksualna płynąca z reakcji narządów rozrodczych ma sens tylko w małżeństwie gotowym przyjąć poczęte dziecko, niekoniecznie aktualnie je planującym."

    Wychodzi na to, że na emeryturze to już nie wolno odczuwać przyjemności z seksu, bo fizycznie nie da się już spłodzić potomstwa ;)
    • janusz
      18.11.2018 17:52
      No nie wychodzi na to. Emeryci mogą se być gotowi na przyjęcie nie wiedząc nawet, że nie mogą mieć dzieci (gdyby np. nie mieli biologi w szkole)
      • gosc
        18.11.2018 19:22
        Nie mówimy o ekstremach, mówimy o zwykłej sytuacji, gdy seks uprawiają ludzie w wieku, gdy już dzieci mieć nie można, albo osoby trwale bezpłodne. Z wypowiedzi wynika, że albo nie mogą odczuwać przyjemności, albo jest ona pozbawiona sensu. Stoi to w sprzeczności z nauką o podwójnym celu współżycia w małżeństwie, które służy nie tylko spłodzeniu potomstwa, ale także budowaniu jedności małżeńskiej. Gdy pierwszy cel nie jest możliwy do spełnienia (np. z racji wieku, czy względów zdrowotnych), to pozostaje cel drugi, który wcale nie jest nierozerwalnie związany z pierwszym.
        doceń 2
        0
    • 1julek
      18.11.2018 21:14
      Nie, nie wychodzi na to. Zawsze /również na emeryturze/ możemy w małżeństwie współżyć seksualnie, jeśli jesteśmy gotowi na przyjęcie dziecka, które ewentualnie może się pojawić w wyniku tego współżycia. Prawo do współżycia mamy też wówczas, gdy nie zamierzamy spłodzić potomstwa /na przykład na emeryturze/, jednak gotowi jesteśmy zaakceptować to potomstwo, gdyby jednak się pojawiło.
      • gość
        19.11.2018 09:25
        Czyli para biologicznie nie zdolna do poczęcia dziecka ma prawo do czerpania radości z seksu tylko wtedy, gdy wbrew wszystkiemu będzie wierzyć, że w wyniku współżycia zdarzy się cud i pojawi się potomstwo?

        Wybacz, ale brzmi to jak jakieś magiczne zaklęcie, które trzeba najpierw odprawić, zanim przystąpi się do jakiejś czynności.

        Nie wiem też na czym ma polegać otwartość na potomstwo podczas seksu na emeryturze, gdy jest się po menopauzie i fizycznie nie ma możliwości, by spłodzić dziecko. Nie wiem, mam liczyć, że ktoś mi na próg podrzuci niemowlaka, czy wspominać historię cudu Abrahama i Sary?
        doceń 2
        0
  • Dremor
    19.11.2018 11:53
    "Przyszła do nas para, która od progu mówiła: Nie chcemy in vitro"

    Sądzę, że większym wyzwaniem byłaby para, która chce in-vitro, a nie taka, co z góry tę metodę odrzuca. Przekonywanie przekonanych to żaden wyczyn.
    • GOŚĆ
      19.11.2018 12:33
      pewnie chodziło o to, że takie pary też się zdarzają, ale ogólnie zgadzam się z Twoją opinią
      • Dremor
        19.11.2018 12:47
        Takich par jest zdecydowana większość, ludzie generalnie boją się in-vitro. A ci, co chcą in-vitro z reguły nie mają na to pieniędzy.
        doceń 2
        0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy