Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Krakowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O Diecezji
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE

Najnowsze Wydania

  • GN 34/2025
    GN 34/2025 Dokument:(9390659,Ale o co chodzi?)
  • GN 33/2025
    GN 33/2025 Dokument:(9378299,Fiction niekoniecznie science)
  • GN 32/2025
    GN 32/2025 Dokument:(9368241,Jak pięknie!)
  • GN 31/2025
    GN 31/2025 Dokument:(9358597,Ziemi całowanie)
  • GN 30/2025
    GN 30/2025 Dokument:(9350861,Zepsuty kompas)
krakow.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji krakowskiej → 25 lat żywej szopki

25 lat żywej szopki przejdź do galerii

Na plac przed bazyliką oo. franciszkanów od wczorajszej nocy przychodzą całe rodziny. Dorośli kolędują, a dzieci cieszą się z obecności zwierząt w szopce.

 
Odwiedzającym szopkę przygląda się m.in. osiołek Joanna Adamik /archidiecezja krakowska

Żywa szopka została zainaugurowana w wigilijny wieczór, kiedy kolędujących tam wiernych odwiedził abp Marek Jędraszewski i złożył im świąteczne życzenia.

Jak zauważył, wszyscy, którzy przyszli w to miejsce, zrobili to z potrzeby serca i chęci przeżycia tej niezwykłej chwili. Zgromadzeni przy szopce zawsze bowiem sięgają myślą do Betlejem sprzed 2 tys. lat, kiedy narodził się tam Pan Jezus i kiedy pasterze pasący swoje trzody usłyszeli radosną wieść, że właśnie dla nich narodził się Zbawiciel.

- Kiedy udali się do Betlejem, zobaczyli coś, co musiało ich zdumieć, a jednocześnie wzruszyć. Zobaczyli Dzieciątko Jezus, Najświętszą Maryję Pannę i św. Józefa. Potem usłyszeli śpiew aniołów: "Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom Bożego upodobania". Dzisiaj włączamy się w tamte wielkie i święte wydarzenia naszą serdeczną myślą, a przede wszystkim wdzięcznością Bogu, że tak bardzo nas umiłował, że zesłał swojego Syna Jednorodzonego, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne - tłumaczył metropolita.

Wszyscy prosili też w modlitwie, aby Chrystus przymnożył im wiary, by całym sercem mogli do Niego przylgnąć i w ten sposób umocnić w sobie nadzieję, że kiedyś rzeczywiście przyjmie ich do królestwa swego Ojca.

- Tego wam wszystkim z całego serca życzę - głębokiej wiary, że oto Bóg jest pośród nas; silnej nadziei, że dojdziemy kiedyś do Niego; oraz miłości do Boga pełnej wdzięczności i do drugiego człowieka, by przyjście Chrystusa na świat jeszcze bardziej pogłębiło w nas poczucie braterstwa, a jednocześnie Bożego synostwa - mówił arcybiskup.

Krakowska żywa szopka przygotowywana jest przez franciszkanów z Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię. 26 lat temu była ona jedną z pierwszych szopek w Polsce, w których znajdowały się żywe zwierzęta. Co roku wypożyczane są one z krakowskiego zoo i od hodowców prywatnych.

Do jutrzejszego wieczora przy szopce trwać będzie kolędowanie z różnymi zespołami muzycznymi. Wystawione zostaną też jasełka. 26 grudnia "Kilkoma słowami o Bożym Narodzeniu" podzieli się z zebranymi ks. Wojciech Węgrzyniak, badacz Pisma Świętego. Kolędować będzie zespół Jakubowe Muszelki z Krakowa i grupa Ku Chwale z Nowego Sącza. Jasełka wystawią podopieczni i współpracownicy franciszkańskiego ośrodka San Damiano z Chęcin. Wszystko zakończy koncert kolęd Magdaleny Anioł z zespołem.

Franciszkanie zapraszają także na skromny poczęstunek, przygotowany w auli św. Jakuba przy bazylice.

Szczegóły wydarzenia można znaleźć na www.szopka.franciszkanska4.pl.

« ‹ 1 › »
Żywa szopka u franciszkanów 2017

WIARA.PL DODANE 26.12.2017

Żywa szopka u franciszkanów 2017

​W trakcie świąt Bożego Narodzenia przed kościołem ojców franciszkanów w Krakowie można po raz kolejny odwiedzać Żywą szopkę.  
25 lat żywej szopki w Krakowie

WIARA.PL DODANE 25.12.2017 AKTUALIZACJA 25.12.2017

25 lat żywej szopki w Krakowie

​Na placu przed bazyliką oo. franciszkanów od wigilijnej nocy trwa kolędowanie. Najmłodsi cieszą się, że w szopce znów są prawdziwe zwierzęta.  
oceń artykuł Pobieranie..

ps /archidiecezja krakowska, mł

|

GOSC.PL

publikacja 25.12.2017 15:41

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • FRANCISZKANIE
  • ŻYWA SZOPKA
  • ŻYWA SZOPKA W KRAKOWIE

Polecane w subskrypcji

  • Ikona jasnogórska znów odwiedzi każdą parafię w Polsce. O trzeciej peregrynacji obrazu MB Częstochowskiej
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Ikona jasnogórska znów odwiedzi każdą parafię w Polsce. O trzeciej peregrynacji obrazu MB Częstochowskiej
  • „To on mnie znalazł”. Rozmowa z reżyserem „Triumfu serca”,  filmu o św. Maksymilianie
    • Rozmowa
    • Tomasz Gołąb
    „To on mnie znalazł”. Rozmowa z reżyserem „Triumfu serca”, filmu o św. Maksymilianie
  • Prowincjał dominikanów: Nasza jedność jest zbudowana oddolnie, bo każdy ma wolność wypowiedzenia tego, co myśli
    • Rozmowa
    • Magdalena Dobrzyniak
    Prowincjał dominikanów: Nasza jedność jest zbudowana oddolnie, bo każdy ma wolność wypowiedzenia tego, co myśli
  • Święte Naczynie Próśb Naszych. O najstarszym wizerunku Matki Bożej
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Święte Naczynie Próśb Naszych. O najstarszym wizerunku Matki Bożej
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X