Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Krakowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O Diecezji
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE

Najnowsze Wydania

  • GN 30/2025
    GN 30/2025 Dokument:(9350861,Zepsuty kompas)
  • GN 29/2025
    GN 29/2025 Dokument:(9344585,Wielkie dzieło tysiąclecia)
  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
krakow.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji krakowskiej → Chochołów. Wystawa "Folklorem malowane"

Chochołów. Wystawa "Folklorem malowane" przejdź do galerii

W Chochołowskich Termach do końca grudnia można oglądać wystawę "Folklorem malowane". Gaździny z Koła Gospodyń Wiejskich włożyły dawne stroje góralskie i pokazują stare rzemiosło i tradycję Skalnego Podhala.

 
Gaździny z Witowa w sesji fotograficznej wystąpiły w strojach regionalnych sprzed 100 lat. Pani Monika wyrabiała masło. Jan Głąbiński /Foto Gość
⏮ ⏪
⏩ ⏭

Jesteśmy bardzo szczęśliwe, że doczekałyśmy tej chwili, w której spoglądamy na wszystkich z poszczególnych zdjęć. Pokazują one czar dawnej góralskiej tradycji. Nasze panie przygotowują masło i zaglądają do wielkiej skrzyni, by znaleźć spódnicę na niedzielę - mówiła podczas wernisażu Kazimiera Bzdyk z Koła Gospodyń Wiejskich z Witowa.

Na ponad 20 zdjęciach autorstwa zakopiańczyka Bartłomieja Świstka można zobaczyć gaździny w dawnych strojach regionalnych, częściowo wypożyczonych z Muzeum Tatrzańskiego. - To taka trochę retrospekcja, bo tych strojów praktycznie już nie ma. Ponadto nie wykonuje się w domach już wielu czynności, które pokazujemy na fotografiach - zaznacza Kazimiera Bzdyk.

Wernisaż uświetniła kapela góralska. Dopisali goście, m.in. wójtowie z Czarnego Dunajca i Kościeliska, a także inni przedstawiciele podhalańskiego samorządu. Gaździny dziękują wszystkim za możliwość zorganizowania wystawy, a szczególnie - Chochołowskim Termom.

- To jest moja pierwsza wystawa, na której publicznie pokazują swoje zdjęcia, tym bardziej cieszę się, że na zdjęciach są gaździny z Witowa. Dodam, że za nami w tamtym roku sesja w zimowym plenerze, ale te fotografie nie zostały jeszcze opublikowane - opowiada fotograf Bartłomiej Świstek, autor zdjęć zgromadzonych na wystawie.

Wystawę "Folklorem malowane" będzie można oglądać w Chochołowskich Termach do końca grudnia tego roku. 

« ‹ 1 › »
Czar dawnych góralskich strojów i rzemiosła

Foto Gość DODANE 04.12.2021

Czar dawnych góralskich strojów i rzemiosła

W Chochołowskich Termach odbył się wernisaż wystawy "Folklorem malowane".  
oceń artykuł Pobieranie..

jg

|

GOSC.PL

publikacja 04.12.2021 19:54

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • CHOCHOŁÓW
  • FOLKLOR
  • RETROSPEKCJA
  • WITÓW
  • WYSTAWA

Polecane w subskrypcji

  • Prezydencki ekspert o planowanej reformie edukacji: „Pancerz wiedzy, wiary i cnoty zastępuje cienka błona empatii i dobrostanu”
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Prezydencki ekspert o planowanej reformie edukacji: „Pancerz wiedzy, wiary i cnoty zastępuje cienka błona empatii i dobrostanu”
  • Sprzedaż i wynajem na platformach internetowych. Kiedy trzeba zapłacić podatek?
    • Finanse
    • Karol Białkowski
    Sprzedaż i wynajem na platformach internetowych. Kiedy trzeba zapłacić podatek?
  • Przypadek Ryszarda S.
    • Polska
    • Andrzej Grajewski
    Przypadek Ryszarda S.
  • Wracają T-Raperzy znad Wisły. Kiedyś wyśpiewali poczet królów polskich oraz streszczenia lektur szkolnych
    • Polska
    • Piotr Legutko
    Wracają T-Raperzy znad Wisły. Kiedyś wyśpiewali poczet królów polskich oraz streszczenia lektur szkolnych
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X