Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Krakowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O Diecezji
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE

Najnowsze Wydania

  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • GN 25/2025
    GN 25/2025 Dokument:(9309285,Ślepi przewodnicy)
  • GN 24/2025
    GN 24/2025 Dokument:(9300026,Obraz wyciśnięty)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • GN 23/2025
    GN 23/2025 Dokument:(9291848,Ogień, który płonie)
krakow.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji krakowskiej → Najstarsze w Polsce Duszpasterstwo Akademickie św. Anny w Krakowie ma już 95 lat

Najstarsze w Polsce Duszpasterstwo Akademickie św. Anny w Krakowie ma już 95 lat przejdź do galerii

- To duszpasterstwo powinno wskazywać, jak przekreślać narcyzm i żyć dla innych - mówił w homilii abp Marek Jędraszewski, który przewodniczył jubileuszowej Mszy św.

 
Na uroczystości spotkali się byli i obecni członkowie duszpasterstwa. Mionika Łącka /Foto Gość
⏮ ⏪
⏩ ⏭

Przypomniał też, że Duszpasterstwo Akademickie św. Anny od początku istnienia miało nieść Dobrą Nowinę ubogim - osobom wykształconym, ale ubogim, ponieważ oddalonym od Boga. Triumfowała wtedy naukowa wizja świata, której ważną częścią były ateizm, ewolucjonizm i materializm, a lekceważono metafizykę i transcendencję, uważając te problemy za nieistotne. Co więcej, słowo "wolność" miało szczególne znaczenie, ponieważ po latach niewoli Polska odzyskała niepodległość, ale konsekwencją przeżywania wolności było łatwe wpadanie w niewolę w życiu moralnym. Kościół i duszpasterstwo miały więc "niewidomym dawać przejrzenie". Niewidomym, czyli tym, którzy nie mogli zobaczyć Boga.

Kościół musi też zawsze głosić Jezusa jako Prawdę, ponieważ On sam powiedział o sobie: "Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie", a także jako Światłość, zgodnie ze słowami: "Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia".

Arcybiskup przyznał także, że współcześnie podważa się tożsamość człowieka oraz instytucję rodziny, a dla wielu liczą się tylko teraźniejszość i zabawa. W duszpasterstwie akademickim ważne są zaś refleksje intelektualne, wskazujące, jak rozumieć świat i odpowiadać na problemy w duchu Ewangelii. - Każdy powinien umieć uzasadnić, dlaczego żyje w Kościele i dlaczego jest on mu tak drogi. Duszpasterstwo powinno wskazywać, jak przekreślać narcyzm i żyć dla innych. U fundamentów wszystkiego jest doświadczenie Trójcy Świętej, tej niewysłowionej tajemnicy nieustannego dialogu miłości Ojca, Syna i Ducha Świętego. Tego dialogu, który chcemy w naszych sercach usłyszeć, zrozumieć, wprowadzić w życie dla nas, dla Kościoła i dla świata - podkreślił metropolita.

Posłuchaj całej homilii metropolity:

« ‹ 1 › »
95 lat DA św. Anny w Krakowie. Jubileuszowa Msza św.

Foto Gość DODANE 30.10.2022 AKTUALIZACJA 30.10.2022

95 lat DA św. Anny w Krakowie. Jubileuszowa Msza św.

​Mszy św. w kolegiacie św. Anny przewodniczył abp Marek Jędraszewski, a koncelebrowali ją kapłani związani z duszpasterstwem.  
oceń artykuł Pobieranie..

Monika Łącka Monika Łącka

|

GOSC.PL

publikacja 30.10.2022 00:56

FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • 95 LAT DA ŚW. ANNY W KRAKOWIE
  • DUSZPASTERSTWO AKADEMICKIE ŚW. ANNY W KRAKOWIE
  • KRAKÓW

Polecane w subskrypcji

  • Matka Boża zza drutów. Jakie tajemnice skrywała drewniana figurka Matki Bożej, przemycona z obozu Auschwitz?
    • Polska
    • Agnieszka Huf
    Matka Boża zza drutów. Jakie tajemnice skrywała drewniana figurka Matki Bożej, przemycona z obozu Auschwitz?
  • Robert Kostro dla GN: Widzę nadgorliwość w czyszczeniu muzeów sztuki współczesnej z przedstawicieli środowisk konserwatywnych
    • Rozmowa
    • Piotr Legutko
    Robert Kostro dla GN: Widzę nadgorliwość w czyszczeniu muzeów sztuki współczesnej z przedstawicieli środowisk konserwatywnych
  • Czy można wejść do kościoła niekatolickiego?
    • Pytania czytelników
    • ks. Tomasz Jaklewicz
    Czy można wejść do kościoła niekatolickiego?
  • Pokarm codzienny. Jak Kościół podchodził przez wieki do praktyki częstej Komunii Świętej?
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Pokarm codzienny. Jak Kościół podchodził przez wieki do praktyki częstej Komunii Świętej?
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X