Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Krakowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O Diecezji
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE

Najnowsze Wydania

  • GN 36/2025
    GN 36/2025 Dokument:(9406888,Szczęście w nieszczęściu)
  • Historia Kościoła (11) 05/2025
    Historia Kościoła (11) 05/2025 Dokument:(9398688,„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Wyjście przed szereg czy uzdrawianie pamięci?)
  • GN 35/2025
    GN 35/2025 Dokument:(9399234,Nieznajomość prawdy szkodzi )
  • GN 34/2025
    GN 34/2025 Dokument:(9390659,Ale o co chodzi?)
  • GN 33/2025
    GN 33/2025 Dokument:(9378299,Fiction niekoniecznie science)
krakow.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji krakowskiej → Dyktando Krakowskie po raz siódmy

Dyktando Krakowskie po raz siódmy przejdź do galerii

W dniu 9 marca w aulach Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego już po raz siódmy zebrali się miłośnicy ortografii, żeby wziąć udział w kolejnym Dyktandzie Krakowskim. Jest to największy w Polsce konkurs ortograficzny, organizowany przez Wydział Polonistyki UJ.

 
Uczestnicy konkursu z mozołem starali się napisać jak najpoprawniej dyktowany im tekst. Grzegorz Kozakiewicz
⏮ ⏪
⏩ ⏭

Do konkursu zasiadło w dwóch kategoriach: junior dla chętnych do piętnastego roku życia i otwartej dla wszystkich pozostałych, w sumie kilkaset osób.

Tekst dyktanda przygotowała, jak zwykle zresztą, dr hab. Mirosława Mycawka. Tytuł tekstu w kategorii otwartej brzmiał: "Collegium Maius - tour à rebours". Jak na tekst sprawdzający znajomość ortografii języka ojczystego całkiem nieźle: na pięć słów ani jednego po polsku! Dalej nie było łatwiej, bo tekst, choć dowcipny, był naszpikowany pułapkami w klasycznym stylu małpiej złośliwości polonistów, którzy każdemu są w stanie udowodnić, że pisać po polsku bez błędów nie umie. Kiedyś na polonistyce mawiano, że poprawnie piszą tylko profesorowie Stanisław Jodłowski i Witold Taszycki, a i to tylko wtedy, kiedy są razem (obaj byli współautorami najpopularniejszego podówczas słownika ortograficznego). Najnowszy słownik ma tylko jednego autora i onże profesor Bogusław Dunaj, skądinąd pomysłodawca konkursu i wielokrotny członek jury, raczej daje sobie radę w pojedynkę.

Tak tedy zwycięzcą w kategorii otwartej Tomasz Malarz zainkasował wprawdzie 5500 złotych, ale w kategoriach ocen szkolnych zasłużył chyba co najwyżej na minus dostatecznie (7 błędów). Drugie i trzecie miejsce zajęli odpowiednio Zdzisława Gruzla (8 błędów) i Tomasz Kulicki (9 błędów). Wśród młodzieży zwyciężyła Joanna Pawłowicz (10 pomyłek), przed Agatą Waruś (11 pomyłek) i Hanną Cetnarowską (12 pomyłek). Wobec trudności zadania (każdy może sobie wyszukać tekst w sieci i nie znam nikogo, komu na jego widok włosy nie staną dęba) wyniki te można śmiało uznać za ponadprzeciętne.

Swoją drogą ciekawi jesteśmy, jakie byłyby osiągi kadry naukowej Katedry Współczesnego Języka Polskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdyby przyszło im pisać dyktando ułożone na przykład przez kogoś z  polonistyki warszawskiej?

« ‹ 1 › »
Największy konkurs ortograficzny

WIARA.PL DODANE 09.03.2024 AKTUALIZACJA 10.03.2024

Największy konkurs ortograficzny

​W dniu 9 marca w aulach Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego już po raz siódmy zebrali się miłośnicy ortografii, żeby wziąć udział w kolejnym Dyktandzie Krakowskim. Jest to największy w Polsce konkurs ortograficzny, organizowany przez Wydział Polonistyki UJ.  

Grzegorz Kozakiewicz

|

GOSC.PL

publikacja 09.03.2024 22:33

FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • DYKTANDO KRAKOWSKIE
  • KONKURS
  • KONKURS ORTOGRAFICZNY
  • KRAKÓW
  • ORTOGRAFIA

Polecane w subskrypcji

  • Polska ma adres w kosmosie. Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego otworzyła nowe perspektywy dla nauki i gospodarki
    • Polska
    • Karol Białkowski
    Polska ma adres w kosmosie. Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego otworzyła nowe perspektywy dla nauki i gospodarki
  • Królowa pękniętej ziemi. Jak w 1925 r. Maryja Piekarska połączyła podzielone granicą śląskie rodziny
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Królowa pękniętej ziemi. Jak w 1925 r. Maryja Piekarska połączyła podzielone granicą śląskie rodziny
  • Abp Przybylski dla GN: Rolą Kościoła jest scalić słowem Bożym popękanych ludzi
    • Rozmowa Gościa
    • ks. Adam Pawlaszczyk
    Abp Przybylski dla GN: Rolą Kościoła jest scalić słowem Bożym popękanych ludzi
  • „Od krzyża do krzyża, od Bałtyku do Tatr”. Motocykliści pielgrzymują
    • Kościół
    • Adam Śliwa
    „Od krzyża do krzyża, od Bałtyku do Tatr”. Motocykliści pielgrzymują
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X