Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nie tylko handel

Na Targach Książki nie tylko handluje się książkami. Odbywają się również spotkania z autorami, wręczanie nagród, konkursy.

Rekordzistą w ilości spotkań na tegorocznych Targach  jest o. Leon Knabit. Odbywa ich aż 22. Jego książki są wydawane w rozmaitych wydawnictwach, więc krakowski benedyktyn wędruje po targowych stoiskach. – My prezentujemy nową książkę o. Leona pt. „Szukając Boga”. To książka przede wszystkim dla „niedowiarków” – mówi Marcin Konik-Korn z wydawnictwa benedyktynów „Tyniec”. Kolejki ustawiały się również do Wojciecha Cejrowskiego.

Spotkania autorskie odbywały się także poza Targami. W Bibliotece Jagiellońskiej w ramach Stanicy Kresowej, której patronuje medialnie krakowski GN, dyskutowano o książce Piotra Zychowicza „Pakt Ribbentrop-Beck, czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Sowiecki”. Wydało ją renomowane poznańskie wydawnictwo Rebis. Dyskusja w wypełnionej szczelnie sali konferencyjnej „Jagiellonki” była bardzo gorąca ze względu na tezy autora uważającego, że wybór polityczny min. Józefa Becka wymuszający konfrontację zbrojną z Niemcami był tragicznym błędem, który przyczynił się do największej klęski w dziejach Polski. – Miało to również tragiczne konsekwencje dla naszych wschodnich kresów, stąd spotkanie z autorem odbywa się w ramach Stanicy Kresowej – powiedział Maciej Wojciechowski, organizator spotkania. Padały głosy popierające tezy Zychowicza (historyk i politolog Tadeusz Kisielewski), wskazujące, że to ważny głos w refleksji nie tylko o przeszłości, ale i przyszłości Polski, równy w sensie ciężaru gatunkowego „Myślom nowoczesnego Polaka” Romana Dmowskiego. Nie brak było jednak i głosów krytycznych, np. anglistki Teresy Bałuk-Ulewiczowej, wdowy po wybitnym humaniście prof. Tadeuszu Ulewiczu z UJ. – Mój mąż był w 1939 r. aktywnym działaczem młodzieży akademickiej. Z jego relacji wynika, że powszechny nastrój narodu uniemożliwiał wówczas sojusz z Niemcami – powiedziała.

W Teatrze im. Juliusza Słowackiego wręczono z kolei najważniejsze wyróżnienie Targów – Nagrodę im. Jana Długosza, przyznawaną za wybitne dzieło z dziedziny szeroko pojętej humanistyki. Tym razem wyrzeźbioną przez prof. Bronisława Chromego statuetkę patrona nagrody i 30 tys. zł otrzymał warszawski historyk prof. Andrzej Friszke za książkę „Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności”, wydanej przez "Znak".

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy