Nowy numer 13/2024 Archiwum

Zakonnicy potrzebni Kościołowi

Od 13 listopada w Krakowie obradują przełożeni zakonów żeńskich i męskich oraz instytutów świeckich. Rozmawiają na tematy wiary i nowej ewangelizacji.

– W Polsce mamy 100 zgromadzeń żeńskich czynnych, 19 zakonów żeńskich kontemplacyjnych, 60 zakonów i zgromadzeń męskich oraz 40 instytutów świeckich. Należy do nich prawie 36 tys. osób (ok. 20 tys. sióstr zakonnych, ok. 13 tys. zakonników, ponad 1400 mniszek i 1200 członków instytutów świeckich) – informuje o. Jan Maria Szewek OFM.

– Osoby konsekrowane nie tylko się modlą i pokutują. Również ofiarnie służą ludziom w kraju i za granicą. Prowadzą m.in.: apteki, domy pomocy społecznej, hospicja, jadłodajnie, noclegownie, domy dziecka, ośrodki wychowawcze dla dzieci i młodzieży, świetlice środowiskowe, ośrodki leczenia uzależnień, przedszkola, szkoły, uczelnie, ośrodki rekolekcyjne, sanktuaria czy misje – wylicza.

Mszę św. dla zakonników zgromadzonych w Łagiewnikach odprawił kard. Stanisław Dziwisz. W kazaniu mówił o pożytku osób zakonnych dla Kościoła. – Kościół was potrzebuje. Potrzebuje nie tylko tego, co robicie, ale przede wszystkim tego, kim jesteście – powiedział.

W spotkaniu wziął udział również bp Grzegorz Ryś. Z ramienia Episkopatu odpowiada on za sprawę tzw. nowej ewangelizacji. – W swoim wystąpieniu przypomniał, że nowa ewangelizacja skierowana jest do osób ochrzczonych, które z różnych powodów nie praktykują swojej wiary i nie chodzą do kościoła – powiedział o. Szewek.

Uczestnicy spotkania dyskutowali o roli zakonów w świecie współczesnym. Zasadnicze wystąpienie miał o. Dariusz Kowalczyk, niegdyś prowincjał jezuitów w Warszawie, obecnie przebywający w Rzymie. – Dziś jest wiele studni, które proponują zaspokojenie pragnienia, ale niestety w wielu z nich znajduje się zepsuta woda, która może człowiekowi zaszkodzić, przynieść wiele szkód – mówił o. Kowalczyk, omawiając posynodalne dokumenty dotyczące nowej ewangelizacji.

– Nie ukrywał przy tym, że dziś znaczenie zakonów w Kościele zmalało, a do głosu doszły nowe ruchy. Ale, zdaniem prelegenta, nie mija czas zakonów – powiedział o. Szewek.

O. Kowalczyk zwrócił uwagę, że globalizacja, migracja, sekularyzacja, ubóstwo, ateizm, agnostycyzm warto potraktować jako wyzwanie i szukać okazji, możliwości spotkania drugiego człowieka, który ma głód, pragnienie poznania sensu swojego życia.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy