Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Jubileusz historyków sztuki

Instytut Historii Sztuki UJ obchodzi jubileusz 130-lecia działalności. Badacze zajmują się m.in. przeszłością sztuki Bizancjum, Kresów Rzeczypospolitej i Krakowa.

Wśród znanych historyków sztuki z Uniwersytetu Jagiellońskiego byli m.in.: Marian Sokołowski, Jerzy Mycielski, Julian Pagaczewski, Wojsław Molè, Adam Bochnak, Tadeusz Dobrowolski, Jerzy Szablowski, Karol Estreicher, Lech Kalinowski, Mieczysław Porębski, Piotr Krakowski i Anna Różycka-Bryzek.

– Obecnie kształcimy zarówno „klasycznych” historyków sztuki, jak i osoby, które mogą się zająć w przyszłości ochroną dóbr kultury – powiedział prof. Wojciech Bałus, przewodniczący Rady Instytutu Historii Sztuki UJ.

Pracownicy Instytutu prowadzą również szeroko zakrojone prace badawcze, dotyczące m.in. historii architektury wczesnośredniowiecznej, historii sztuki bizantyńskiej i sztuki nowoczesnej. Wielkim osiągnięciem naukowym jest również inwentaryzacja i badanie rzymskokatolickich obiektów sakralnych na terenie obecnej Ukrainy.

Dotąd ukazało się już 20 tomów serii „Kościoły i klasztory rzymskokatolickie dawnego województwa ruskiego” pod red. prof. Jana Ostrowskiego. Dzięki badaniom inwentaryzacyjnym prowadzonym pod kierunkiem prof. Ostrowskiego, wykładowcy IHS UJ, dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu, zaangażowana w nie grupa studentów i absolwentów zdobyła wszechstronne umiejętności praktyczne.

Badacze z Instytutu Historii Sztuki UJ mają również wielkie zasługi dla badań sztuki Krakowa, w tym sztuki sakralnej. Obecnie jest realizowany m.in. projekt inwentaryzacji zabytkowych witraży z lat 1800–1945 w świątyniach Krakowa i Małopolski.

12 grudnia o godz. 18.30 w siedzibie IHS w Collegium Iuridicum UJ (ul. Grodzka 53, I piętro) rozpoczną się obchody jubileuszowe. Dawna aula otrzyma imię Karola i Karoliny Lanckorońskich. Karol Lanckoroński (1848–1933) był historykiem sztuki, wybitnym kolekcjonerem i mecenasem artystów, m.in. Jacka Malczewskiego. Jego córka Karolina (1898–2002) była zaś profesorem historii sztuki i wielką dobrodziejką muzeów polskich. Rodzinne zbiory, m.in. cenną kolekcję dawnego malarstwa, przekazała do zbiorów Zamków Królewskich w Krakowie i Warszawie. Stworzyła Fundację z Brzezia Lanckorońskich, która udzielała licznych stypendiów naukowych, m.in. historykom sztuki z Krakowa.

Podczas uroczystości jubileuszowych odbędzie się również pokaz dzieł sztuki zinwentaryzowanych podczas prac badawczych Instytutu (sala seminaryjna nr 43, II piętro) oraz najstarszych fotografii zgromadzonych w Fototece IHS (Fototeka, II piętro). Muzycznym elementem jubileuszu uniwersyteckich historyków sztuki będzie recital pianisty Witolda Wilczka, który zagra utwory Fryderyka Chopina i Enrique Granadosa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy