Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wielka ofensywa muzealna

Krakowskie Muzeum Narodowe ma wielkie plany na rok 2013. Będą ciekawe wystawy, a trzy oddziały zostaną udostępnione po gruntownych remontach.

Muzeum zaczyna swoją wielką ofensywę od wspominanego już przez nas prezentu świąteczno-noworocznego. Od 27 grudnia 2012 r. do 27 stycznia 2013 r. wszystkie oddziały placówki będzie można zwiedzać za darmo.

– To forma naszej podzięki za udany sezon wystawienniczy – powiedziała Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego. – Nasze muzeum było prekursorem bezpłatnego zwiedzania, bo już w 1892 r. można było w ten sposób oglądać nasze zbiory w każdą pierwszą niedzielę miesiąca – dodała.

W 2013 r. aż trzy oddziały muzeum zostaną po gruntownej modernizacji udostępnione zwiedzającym. Pierwsza będzie zakopiańska willa „Atma”, gdzie niegdyś mieszkał i tworzył Karol Szymanowski. – Otworzymy ją w maju. Konserwacja i modernizacja budynku była trudna zarówno ze względu na jego zabytkowy charakter, jak i niewielką dokumentację fotograficzną dawnego wyglądu „Atmy”. Teraz stanie się nowoczesnym ośrodkiem wiedzy o życiu i twórczości Szymanowskiego – poinformował Marek Świca, wicedyrektor MNK. Będą tu liczne elementy multimedialne. Odbywające się tu koncerty osoby, które nie zmieszczą się we wnętrzu, będą mogły oglądać na ekranach.

Wielkim wydarzeniem będzie również otwarcie w czerwcu 2013 r. Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, pierwszego chronologicznie oddziału Muzeum Narodowego. Mieszczący wielkie zbiory Czapskiego pałacyk przy ul. Piłsudskiego nie był dostępny dla zwiedzających od 70 lat! Teraz znajdzie tam pomieszczenie Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej. – Czapski zgromadził bowiem ogromny zbiór monet i medali. Podczas remontu przywrócono m.in. wystrój reprezentacyjnej sali pałacu – Gabinetu Numizmatycznego Emeryka Hutten-Czapskiego – dodał M. Świca.

– W ogrodzie sąsiedniej Kamienicy Łozińskich zostanie zbudowany Pawilon Czapskich, gdzie znajdą się pamiątki oraz zdigitalizowane archiwum malarza Józefa Czapskiego i jego siostry Marii, pisarki – dodała Z. Gołubiew.

Ostatnim przyszłorocznym efektem inwestycji MNK będzie oddanie do użytku zabytkowego, XVII-wiecznego spichlerza przy pl. Sikorskiego. Znajdą się tam ekspozycje malarstwa i rzeźby europejskiej od XIV do XX wieku. Pokazane zostaną m.in. portrety sławnych Polaków – Chopina, Mickiewicza, Krasińskiego – wykonane przez artystów zachodnioeuropejskich oraz dzieła zamówione przez Polaków na Zachodzie, m.in. rzeźby Thorvaldsena i Canovy. – Ośrodek Kultury Europejskiej „Europeum” będzie również centrum edukacyjnym oraz miejscem, gdzie będzie gromadzona centralna kartoteka dzieł sztuki zachodnioeuropejskiej przechowywanych w Polsce – poinformował M. Świca.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy