Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Trzeci orszak Trzech Króli

Trzeci krakowski orszak wyruszy aż z trzech różnych punktów miasta: z Wawelu (Msza św. w katedrze o godz. 10), pl. Matejki (Msza w kościele św. Floriana o godz. 9.30) i ul. Retoryka (Msza w kościele sióstr sercanek i w kościele św. Anny o godz. 10). Start o godz. 11.15.

Historia z orszakiem zaczęła się nieśmiało – od skromnego przedstawienia wystawionego na zwykłej, szkolnej scenie. Potem, równie nieśmiało, przez Warszawę przeszedł pierwszy orszak.

Szkolne jasełka (w 2005 r.) były pomysłem rodziców dzieci uczących się w warszawskiej szkole „Żagle”, prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. W kolejnych latach oprawa przedstawienia powoli nabierała coraz większego rozmachu. W końcu, w 2008 r., spektakl trzeba było przenieść na deski prawdziwego teatru. Wybór padł na teatr „Buffo”. To jednak wciąż było „za mało”. W Jasełka trzeba było przecież zaangażować całą Warszawę, a najlepiej całą Polskę. Cel został osiągnięty!

6 stycznia 2013 r. Kraków w orszaku pomaszeruje już trzeci raz. Trzej królowie pojawią się też pod Tatrami i Niepołomicach

Spotkanie ze Słowem

W 2009 r., w niedzielę poprzedzającą Święto Objawienia Pańskiego, przez stolicę przemaszerowało, bagatela…. ok. 5 tys. osób. Małych i większych, rodzin z dziećmi (także tymi najmłodszymi, w wózkach) i seniorów z wnukami. Na czele orszaku szedł kard. Kazimierz Nycz, który od początku mocno wspierał inicjatywę. Jak na prawdziwe jasełka przystało, w pochodzie nie mogło też zabraknąć zwierząt: dwóch wielbłądów i dwudziestu owieczek.

Rok później do Warszawy dołączył Toruń, a 6 stycznia 2011 r. śladami trzech Mędrców maszerowało już siedem miast: Warszawa (gdzie w orszaku wzięło udział ponad 20 tys. osób), Toruń, Gdańsk, Szczecin, Wrocław, Poznań i Kraków.

Trzeci orszak Trzech Króli   Krakowski Orszak Trzech Króli A.D. 2011. W tym roku w "czerwonej" części orszaku, która wyruszy z Wawelu, również pójdzie kard. S. Dziwisz Marian Cichoń Mimo siarczystego (ok. -20 stopni) mrozu, który panował tego dnia pod Wawelem, radosny tłum zgromadził się wczesnym rankiem w królewskiej katedrze, „by spotkać się ze Słowem, które ciałem się stało i przyjąć je na nowo do serca”. Po Mszy św. wielobarwny korowód (z tekturowymi koronami na głowach) królów, rycerzy, dam dworu, giermków, pastuszków i aniołów wyruszył z wawelskiego wzgórza na Rynek Główny, a następnie na plac Mariacki, by pokłonić się zziębniętej, ale szczęśliwej Świętej Rodzinie.

Rok później orszaki szły już w dwudziestu czterech miastach Polski. Pod Wawelem, w radosnym pochodzie, który przemaszerował przez Stare Miasto, by ogłosić wszystkim Dobrą Nowinę, organizatorzy doliczyli się ok. 10 tys. osób.

W piątym polskim orszaku – Anno Domini 2013 – weźmie udział aż dziewięćdziesiąt miast i miasteczek, w tym trzy w archidiecezji krakowskiej (Kraków, Zakopane i Niepołomice). W akcję włącza się też Ukraina, a konkretnie Kamieniec Podolski oraz w dwóch miejscowościach w Republice Środkowej Afryki.  

Organizatorzy krakowskiego orszaku liczą na to, że na Rynku Głównym pojawi się ok. 30 tys. osób!

Koncert i czadowa kawa

Trzeci krakowski orszak wyruszy aż z trzech różnych punktów miasta: z Wawelu (Msza św. w katedrze o godz. 10), pl. Matejki (Msza w kościele św. Floriana o godz. 9.30) i ul. Retoryka (Msza w kościele sióstr sercanek i w kościele św. Anny o godz. 10). Start o godz. 11.15.

Królowie, symbolizujący trzy kontynenty: Europę (orszak czerwony z Wawelu, w którym pójdzie kard. S. Dziwisz), Azję (orszak zielony z ul. Retoryka, znak rozpoznawczy – długi, kolorowy smok) i Afrykę (orszak niebieski z Placu Matejki, z bębniarzami i wolontariuszami Fundacji Kapucyni i Misje, śpiewającymi kolędy w języku afrykańskim), pójdą w asyście swoich dworów – kilkuset małych rycerzy i dwórek, czyli uczniów dziesięciu krakowskich szkół. Jak co roku, nie zabraknie też biblijnych scenek rozgrywanych kilkakrotnie na trasie przemarszu (m.in. odwiecznej walki Dobra ze Złem). Metą będzie płyta Rynku Głównego, gdzie przed stajenką pokłonimy się Dzieciątku i Świętej Rodzinie.

Trzeci orszak Trzech Króli   Koncert kolęd na Rynku Głównym będzie wyjątkowy - "Dzisiaj w Betlejem" zaśpiewa ponad 30 tys. osób! Marian Cichoń Chwilę później odbędzie się wielki koncert kolęd, w który włączyć mają się wszyscy uczestnicy pochodu, a 30 sekund przed hejnałem o godz. 12 trębacz zagra fragment jednej z kolęd.

Orszak ma również wymiar charytatywny – na jego trasie i podczas koncertu datki będą zbierać wolontariusze Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Po orszaku zapraszamy też na „Cappucino dla Afryki” do dwóch czadowych kawiarni („Siesta Cafe” i „Noworolski”) i restauracji („Ambasada Śledzia” i „Media Ates”). Złotówka z każdej kawy będzie przeznaczona na misje.

Na zamku i pod Tatrami

Niepołomicki Orszak uformuje się przy kościele pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników, po Mszy św. o 11.30, czyli około godz. 12. Po wspólnym odmówieniu modlitwy Anioł Pański jego uczestnicy wyruszą w radosnej procesji na Zamek Królewski, aby tam złożyć hołd Świętej Rodzinie. Orszak wyjdzie z placu przy kościele w stronę ronda przy plebanii, potem przejdzie ul. Bocheńską do Rynku, z Rynku do ronda przy Urzędzie Gminy, a stamtąd przez Park Miejski i ul. Parkową na dziedziniec Zamku.

Z kolei trzeci Tatrzański Orszak Trzech Króli wyruszy po Mszy św. w kościele Najświętszej Rodziny (ul. Krupówki 1) o godzinie 11 i przejdzie Krupówkami i ul. Generała Galicy pod zakopiańskie kino ,,Sokół”, gdzie odbywać się będzie Festiwal Twórczości Dzieci i Młodzieży ,,Zimowa bajka w Tatrach”.

Szczegóły orszaku, któremu patronuje m.in. „Gość Niedzielny”, można znaleźć na stronie www.krakowski.orszak.org.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy