Pamiętali o powstaniu

Odbyły się główne obchody 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Modlono się przy mogiłach powstańców, oglądano wystawy, słuchano pieśni powstańczych.

Bogdan Gancarz

|

GOSC.PL

dodane 24.01.2013 10:18
0

150. rocznica wybuchu powstania stała się okazją do powołania Małopolskiego Szlaku Powstania Styczniowego. Będzie przebiegał przez tereny 23 gmin należących m.in. do powiatu olkuskiego, miechowskiego, proszowickiego, krakowskiego.

– Do końca 2013 roku powstaną strona internetowa szlaku, przewodnik książkowy oraz przewodnik on-line po trasie, natomiast miejsca, w których trwały walki lub w których znajdują się miejsca pamięci, będą oznaczone wizualnie za pomocą specjalnych tablic informacyjnych. W kolejnych latach przewidujemy wzbogacenie trasy o atrakcje, które przyciągną turystów. Podejmiemy też współpracę m.in. ze szkołami i samorządami lokalnymi – powiedział Mariusz Cupiał z Małopolskiego Centrum Edukacji, które jest głównym realizatorem projektu.

Na tym nie kończą się rocznicowe przedsięwzięcia. Do maja będą trwały dwie wystawy w Krakowskim Muzeum Narodowym: „Artyści – świadkowie powstania styczniowego 1863 roku” (Nowy Gmach MNK, al. 3 Maja 1) i „Portrety, symbole, broń – w rocznicę styczniowego zrywu 1863 roku”. Przy pomniku Grottgera na Plantach trwa zaś wystawa plenerowa „Cykle powstańcze Artura Grottgera”, gdzie eksponowane są reprodukcje słynnych powstańczych rysunków malarza.

25 stycznia o godz. 11 w sali Bobrzyńskiego Collegium Maius UJ (ul. Jagiellońska 15) rozpocznie się zaś konferencja naukowa „Powstanie styczniowe i jego miejsce w polskiej tradycji politycznej. Próba bilansu”, zorganizowana przez Ośrodek Myśli Politycznej oraz Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

2 / 2
oceń artykuł Pobieranie..