Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pamięci gen. „Nila”

Muzeum AK uczciło pamięć swojego patrona. W 60. rocznicę śmierci gen. Emila Fieldorfa „Nila” odbyły się konferencja naukowa, Msza św. i spotkanie kombatantów.

Gen. Fieldorf (1895–1953) był żołnierzem legionów, oficerem Wojska Polskiego, pod pseudonimem „Nil” szefem Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej. Aresztowany po wojnie przez władze komunistyczne, stał się ofiarą zbrodni sądowej. Skazany na śmierć, został powieszony 24 lutego 1953 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Miejsce jego pochówku do dziś jest nieznane. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie gen. „Nila” Orderem Orła Białego.

Imię generała nosi istniejące od 2000 r. w Krakowie Muzeum Armii Krajowej, jedyna placówka tego typu w świecie. Muzeum organizuje uroczystości rocznicowe z okazji 60-lecia śmierci swojego patrona. 23 lutego o godz. 15 w siedzibie placówki (ul. Wita Stwosza 12) odbyła się konferencja naukowa poświęcona gen. „Nilowi”. Przemysław Wywiał, Anna Zechenter, Piotr Wierzbicki i Paweł Skorut  mówili o działalności Fieldorfa w ruchu strzeleckim, jego służbie jako oficera, jego postaci w ekspozycji stałej Muzeum AK oraz archiwalnych materiałach na jego temat znajdujących się w Instytucie Pamięci Narodowej. 24 lutego  w krakowskim kościele kapucynów (ul. Loretańska 11)  odprawiono Mszę św. za spokój duszy gen. Fieldorfa. Uroczystości rocznicowe zakończyły się 25 lutego  uroczystym spotkaniem kombatantów w Muzeum AK. Zapowiedziano m.in. wystąpienia ministra sprawiedliwości, prezesa Trybunału Konstytucyjnego, pierwszego prezesa Sądu Najwyższego i prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej.

Z okazji rocznicy śmierci gen. Fieldorfa w Muzeum AK wyeksponowano pamiątki po nim m. in. szachy ulepione z chleba w czasie pobytu gen. "Nila"  w sowieckim łagrze.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy