Nowy numer 13/2024 Archiwum

Patriotycznie przy Strąkowej

Uczniowie i nauczyciele Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 3 uczcili pamięć czterech ofiar sowieckich zbrodni, sadząc cztery dęby w ramach ogólnopolskiego programu „Katyń - ocalić od zapomnienia”.

Michał Kaźmierczak był komendantem policji w Horożance. Por. Ryszard Zygmunt Linscheid został zamordowany w Charkowie, por. Jan Smolański – w Kijowie, a podkom. Policji Państwowej Edward Rypeść – w Twerze.

W ich intencji odbyła się najpierw Msza św. w kościele Matki Bożej Saletyńskiej. Później nie tylko społeczność szkolna, ale także rodziny zamordowanych i zaproszeni goście przeszli przed szkołę. Uroczyście posadzili dęby, złożyli kwiaty i znicze. Odbył się także apel poległych.

Wydarzeniu towarzyszyły program artystyczny uczniów Gimnazjum nr 25 oraz koncert orkiestry wojskowej. Uroczystość oraz towarzyszącą jej wystawę o katyńskiej zbrodni i jej ofiarach zorganizował Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 3, mieszczący się w przy ul. Strąkowej w Krakowie .

Patriotycznie przy Strąkowej   Do tej pory w ramach programu „Katyń – ocalić od zapomnienia” posadzono już 441 dębów Archiwum ZSOI nr 3 Uroczystości w ZSOI były częścią zapoczątkowanego w 2008 roku programu „Katyń – ocalić od zapomnienia”. Do tej pory w jego ramach posadzono już 441 dębów. W sumie ma ich być 21 857 – w myśl motta: „Jeden Dąb Pamięci dla jednego bohatera”.

Jak mówi dyrektor Zespołu Szkół nr 3 Jerzy Kubieniec, instytucja, która włączy się w akcję, dostaje od jej organizatorów wybrane nazwiska zamordowanych.

Po włączeniu się do programu uczniowie najpierw zdobywali wiedzę o zbrodni katyńskiej. – Wszystko było poprzedzone uświadamianiem uczniom prawdy o Katyniu, oczywiście, odpowiednio do wieku dzieci – mówi J. Kubieniec.

Nie jest to pierwsza taka inicjatywa krakowskiej młodzieży. Sześć dębów zasadzili także uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 1. Wcześniej – między innymi młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 3, Liceum Ogólnokształcącego nr 12 i gimnazjaliści z krakowskiej "jedynki".

O programie, warunkach udziału i sposobie zgłaszania się do niego można przeczytać na stronie internetowej: „Katyń – pamiętam”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy