Nowy numer 13/2024 Archiwum

Na biskupim cmentarzu

Władysław Herman, Bolesław Krzywousty, książęta mazowieccy i biskupi płoccy spoczywają w murach płockiej bazyliki katedralnej.

W katedralnej krypcie spoczywają biskupi:

Kacper Borowski – po 13 latach zsyłki na Sybir, w 1883 został biskupem płockim. Rządził diecezją zaledwie przez dwa lata. W krypcie nie ma jego nagrobnej tablicy, choć tam go pochowano. W prezbiterium katedry poświęcono mu okazałe epitafium.

Michał Nowodworski – biskup płocki w latach 1889-1896. Był redaktorem ”Encyklopedii Kościelnej”. W katedrze wystawiono mu okazały nagrobek z brązu, wykonany przez Piusa Welońskiego.

Tadeusz Paweł Zakrzewski – biskup płocki w latach 1946-1961. Był bezpośrednim następcą bł. abp Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Zapamiętany przez wielu księży jako ”serdeczny pasterz”. Umierał z ”pasterskim gestem”. W testamencie prosił, aby Msze św. o spokój jego duszy ofiarować raczej w intencji dusz czyśćcowych, które najbardziej potrzebowałyby tej łaski. On zaś darował swoją duszę jako ofiarę w ich intencji. W katedrze poświęcono mu pamiątkowe epitafium.

Piotr Dudziec – biskup pomocniczy w latach 1950-1070. Był następcą biskupa-męczennika bł. Leona Wetmańskiego. Uczestniczył w trzeciej sesji Soboru Watykańskiego II. Zmarł nagle w Nasielsku, po udzieleniu sakramentu bierzmowania w parafii św. Wojciecha. W swym testamencie zapisał słowa: ”Módlcie się za mnie, bracia, do Boga Najmiłosierniejszego, bom wielki i święty miał urząd, lecz małym i grzesznym byłem sługą Najwyższego i Najświętszego Pana”.

Bogdan Sikorski – biskup płocki w latach 1964-1988. W czasie rządów diecezją erygował 38 nowych parafii, zostało zbudowanych 35 kościołów. Doprowadził do koronacji maryjnych wizerunków w Czerwińsku, Oborach, Przasnyszu i Sierpcu. W czasie jego rządów diecezja płocka przeżywała uroczystości milenijne 1000-lecia chrztu Polski, 400-lecia śmierci św. Stanisława Kostki w Rostkowie, 900-lecie istnienia diecezji płockiej i peregrynację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

W katedrze, w kaplicy królewskiej znajdują się także groby dwóch władców Polski: księcia Władysława Hermana i jego syna Bolesława Krzywoustego. Kilka dni temu minęła 850. rocznica śmierci Krzywoustego. W kaplicy spoczywają również książęta mazowieccy. Na sarkofagu z czarnego marmuru umieszczono napis: ”Władcy i dziedzice ziem: krakowskiej, sandomierskiej, śląskiej, wielkopolskiej, mazowieckiej, dobrzyńskiej, michałowskiej, łęczyckiej i Pomorza”. Z przodu sarkofagu znajduje się orzeł z alabastru, a na jego płycie złote insygnia królewskie. Kaplica oddzielona jest od nawy bocznej neorenesansową kratą kutą w żelazie wykonaną w 1913 r. według projektu Stefana Szyllera.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy