Nowy Numer 16/2024 Archiwum

"Golgota" i nadzieja dla chorych

W Krakowie po raz 17. rozkwitają żonkilowe łąki. To znak, że trwa akcja "Pola Nadziei".

Wraz z wiosną rozpoczęły się też kwesty na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza, prowadzone przy krakowskich kościołach, w szkołach, na uczelniach i przy centrach handlowych. Włączyć się w nie może każdy, bo liczą się wszystkie wrzucone do puszek złotówki. Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa bowiem tylko część wydatków hospicjum, które bez wsparcia społeczeństwa nie byłoby w stanie opiekować się osobami ciężko chorymi. To właśnie po to przed wielu laty powstały „Pola Nadziei”.

17. edycji akcji, którą tradycyjnie zainaugurowała Msza św. w hospicyjnej kaplicy, towarzyszy hasło: „Aż po horyzont”. W tej Eucharystii, jak co roku, wzięli udział pacjenci i pracownicy hospicjum oraz ich bliscy.

"Golgota" i nadzieja dla chorych   "Pola Nadziei" tradycyjnie rozpoczęła Msza św. w hospicyjnej kaplicy Adam Wojnar /GN – Nie o kwiaty w tej akcji chodzi – nie o żonkila, nawet nie o całe łąki żonkili. To tylko symbole. Tu chodzi o nadzieję – przekonywał ks. Adam Trzaska, kapelan Hospicjum św. Łazarza. – Dziś rano zadzwonił mój telefon. Zaprzyjaźniony ze mną człowiek powiedział, że w nocy jego mamę zabrało pogotowie. Jest ciężko, bo lekarz powiedział, że są przerzuty i trzeba przygotować się na najgorsze. Nie tylko ja, ksiądz, dostaję takie wiadomości wypowiedziane drżącym głosem. Czego dzwoniące osoby od nas oczekują? Na pewno nadziei, że jeszcze nie wszystko przegrane, że jest o co walczyć. Nadziei, że z tym, co się dzieje, nie zostają same. A nadzieja to patrzenie przed siebie z wiarą i dostrzeganie światła. Uwierzenie, że nawet w tym, co trudne, jest sens. A tym sensem jest Chrystus zmartwychwstały, który idzie razem z nami w trudzie i cierpieniu – mówił ks. Trzaska.

"Golgota" i nadzieja dla chorych   "Golgota Jasnogórska" to przejmujący w swojej prostocie projekt muzyczny wprowadzający w klimat Wielkiego Postu Materiały organizatorów Z Chrystusem cierpiącym na krzyżu warto więc złączyć swoje cierpienie – podczas każdej Mszy św. oraz podczas wielkopostnego koncertu „Golgota Jasnogórska”, który już w przyszłą sobotę 29 marca zabrzmi w kościele św. Józefa Oblubieńca (os. Kalinowe 5). Odbędzie się on w ramach cyklu „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!”, a zapraszają na niego Porozumienie Dzielnic Nowohuckich, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty i Hospicjum św. Łazarza.

„Golgota Jasnogórska” jest autorskim projektem Joanny Lewandowskiej i Marcina Stycznia (muzyków należących do kręgu piosenki poetyckiej), który powstał do słów Ernesta Brylla. Koncert będzie składać się z 18 części-stacji, w których 4 będą recytowane, zaś 14 śpiewanych. Głosom artystów towarzyszyć będzie jedynie dźwięk gitary, co podkreśli surowy charakteru tekstu i wprowadzi w nastrój wyciszenia i refleksji. Podczas wieczoru dedykowanego „Polom Nadziei” trwać też będzie kwesta na rzecz hospicjum. Bezpłatne wejściówki można odbierać w Ośrodku Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Zgody 1), Biurze Poselskim Posła Ireneusza Rasia (os. Złotej Jesieni 6/34), Punkcie Informacji Miejskiej (ul. św. Jana 2). Koncertowi patronuje m.in. „Gość Niedzielny.

Z początkiem kwietnia rozpoczną się również żonkilowe konkursy dla uczniów szkół wszystkich szczebli. „Żonkilowe poletko” i „Żonkilowa zakładka do książki” to propozycja dla najmłodszych – przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. „List od wolontariusza” to propozycja dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Na gimnazjalistów czeka też nie lada wyzwanie, czyli „Żonkilowe dyktando”. Uczniowie szkół średnich mogą także zorganizować kwestę. O konkursach i innych wydarzeniach tegorocznych „Pól Nadziei” opowiemy niebawem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy