Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dobro, któremu na imię Kraków

Kraków po raz kolejny prosił o opiekę św. Józefa, który od 300 lat patronuje miastu.

W uroczystej  Eucharystii, której w liturgiczną uroczystość św. Józefa przewodniczył w bazylice Mariackiej metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, wzięli udział m.in. bp Jan Szkodoń, przedstawiciele władz miasta oraz służb mundurowych.

– Módlmy się nie tylko za Kraków, ale i za tych, którzy w Krakowie znaleźli czy może będą szukali swojego miejsca – zachęcał proboszcz parafii mariackiej ks. Dariusz Raś, witając zgromadzonych na wieczornej Mszy św.

W czasie homilii kard. Dziwisz przypomniał postać św. Józefa i podkreślił, że Kościół pokłada ufność  w jego pomocy i stawia go za wzór do naśladowania. – Patronat św. Józefa nad naszym miastem zobowiązuje nas wszystkich – przekonywał metropolita.

Kardynał zaznaczył, że tak, jak kiedyś św. Józef ochraniał Kraków przed wojnami, tak dziś "prosimy go, by ochraniał miasto przed tym, co mogłoby podważać ogromne dziedzictwo kultury i ducha".

– Wspominając akt obrania przed 300 laty św. Józefa na patrona miasta, pragniemy powierzać mu wszystkie ważne sprawy – mówił kard. Dziwisz. – Święty Józefie, ochraniaj to wielkie dobro, któremu na imię Kraków.

Metropolita apelował, by modlić się także o "sprawiedliwy pokój w Europie i na świecie", a także za "doświadczany naród ukraiński, by żył w bezpiecznych granicach, ciesząc się wolnością i suwerennością" oraz za papieża Franciszka.

Przed Mszą św. prezydent Krakowa i przewodniczący Rady Miasta złożyli wspólną wiązankę na ołtarzu św. Józefa w bocznej nawie bazyliki Mariackiej.

Wcześniej, w samo południe, kwiaty złożono także przy pomniku prezydenta Krakowa Józefa Dietla. Tego samego dnia wręczone zostały Medale św. Józefa, przyznawane przez Małopolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych oraz Małopolską Izbę Budowlanych. Otrzymali je zastępca prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel oraz mgr inż. Tadeusz Kurpiel.

Św. Józef patronuje Krakowowi od 1714 roku. Wtedy to Rada Miasta podjęła uchwałę, w której zwróciła się do papieża z prośbą o zatwierdzenie wyboru patrona miasta. W protokole z posiedzenia rady z 6 listopada zapisano, że głosowanie w tej sprawie odbyło się po "udowodnieniu i ukazaniu od najdawniejszych czasów jego opieki, jak we wszystkich potrzebach i kłopotach zawsze z ojcowską pomocą swym wstawiennictwem otaczał miasto, której świadectwem jest cały lud, pokładający w nim nadzieję we wszystkich swych ciężkich utrapieniach tak publicznych, jak również prywatnych".

Wybór krakowskich radnych zatwierdziła dekretem z 23 marca 1715 roku Święta Kongregacja Obrzędów. W tym także roku odbyła się uroczysta – mimo że miasto było zniszczone wojnami i epidemiami – procesja z cudownym obrazem św. Józefa, podczas której biskup krakowski odczytał dekret watykańskiej kongregacji. Obraz, który kiedyś cieszył się kultem wiernych w nieistniejącym już dziś kościele św. Michała i św. Józefa przy ul. Poselskiej, obecnie znajduje się w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Rakowickiej 18.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy