Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dom Prawdy i Miłości

"Jedną z dróg do świętości jest pełnienie posługi myślenia" - pisze w swoim liście rektor UPJPII.

List Rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Władysława Zuziaka, przygotowany na drugi dzień świąt wielkanocnych, poświęcony jest kwestii świętości oraz posłudze myślenia, które – jak podkreśla rektor – zajmowały ważne miejsce w życiu i nauczaniu Jana Pawła II.

"Świętość należy do istoty Kościoła – ciała zmartwychwstałego Chrystusa" – pisze ks. prof. W. Zuziak. "Widzialnymi i autentycznymi świadkami świętości Kościoła są jego święci. Trzeba jednak pamiętać, że z perspektywy chrześcijańskiej świętość nie jest przywilejem niewielu, lecz celem, który Bóg wyznaczył człowiekowi, stworzonemu na Jego wzór i podobieństwo" – podkreśla w swoim liście, przywołując słowa papieża Polaka, który mówił: "Świętość wydaje się celem trudnym, osiągalnym tylko dla ludzi zupełnie wyjątkowych albo dla tych, którzy odrywają się całkowicie od życia i kultury danej epoki. W rzeczywistości świętość jest darem i zadaniem zakorzenionym w chrzcie i bierzmowaniu, powierzonym wszystkim członkom Kościoła w każdej epoce".

Jak przypomina rektor papieskiej uczelni, jedną z dróg do świętości jest "posługa myślenia", o której niejednokrotnie mówił Jan Paweł II i której poświęcił on swoje życie i pontyfikat. "Studia, chęć poznania Boga i stworzonego przez Niego świata czynią z człowieka nauki »ucznia Mądrości«. Dzieje się tak, kiedy człowiek poznaje nie po to, aby więcej wiedzieć, lecz aby bardziej miłować" – pisze rektor. "O zadaniach, jakie polski papież zostawił środowiskom naukowym, szczególnie pamięta wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który zawdzięcza mu swoje powstanie i rozwój" – zapewnia.

"Z radością obserwuję rozwój dzieła zapoczątkowanego przez papieża z Polski. Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie została powołana jako uczelnia trójwydziałowa. Od tego czasu wciąż się rozwijamy i staramy się jak najlepiej dostosować swoją ofertę dydaktyczną do wyzwań współczesności, aby nasi absolwenci mogli po studiach szybko znaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Obecnie Uniwersytet Papieski składa się z sześciu wydziałów: Teologicznego, Filozoficznego, Historii i Dziedzictwa Kulturowego, Nauk Społecznych, Teologicznego Sekcja w Tarnowie oraz niedawno erygowanego Wydziału Prawa Kanonicznego. Prowadzimy studia na trzynastu kierunkach" – wylicza ks. prof. Władysław Zuziak. Dodaje, że na uczelni prowadzone są także studia doktoranckie i podyplomowe. W jej ramach działa także Uniwersytet Trzeciego Wieku.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy