Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Róża dla Miłosiernego

W najbliższą sobotę, zwaną Białą Sobotą, na Rynku Głównym znów zabrzmi Koronka do Bożego Miłosierdzia. To zaproszenie do udziału w Niedzieli Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Cztery lata temu młodzież z diecezjalnej Diakoni Miłosierdzia Ruchu Światło-Życie szukała pomysłu, jak odpowiedzieć na prośbę Jana Pawła II, by głosić orędzie o Bożym miłosierdziu i być świadkiem Jezusa Miłosiernego.

Wymyślili, że na krakowskim Rynku, w ciekawy i atrakcyjny sposób, będą mówić ludziom, że istnieje Święto Bożego Miłosierdzia i zapraszać ich do Łagiewnik. Przygotowali więc krótką pantomimę, był też śpiew i modlitwa, po której młodzież rozdawała białe róże. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, a odzew ze strony mieszkańców Krakowa i turystów był jak balsam na serca oazowiczów!

Rok później „Róża dla Jezusa miłosiernego” (bo tak nazwano akcję) rozpoczęła się od pełnego radości ze Zmartwychwstania Tańca Wielkanocnego. Powstał on z inicjatywy młodych węgierskich protestantów, którzy w ten sposób chcieli się podzielić radością wypływającą ze zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią i grzechem. Opracowali więc specjalny układ taneczny do pieśni opowiadającej m.in. o „najwspanialszym dniu w historii świata, kiedy Życie zatriumfowało”. Wszystko zakończyło się znowu Koronką do Bożego Miłosierdzia odmówioną na płycie Rynku Głównego, po której młodzież rozdawała przechodniom róże z cytatem z „Dzienniczka” św. s. Faustyny i zaproszeniem na Niedzielę Miłosierdzia do Łagiewnik.

Róża dla Miłosiernego   Taniec dla Zmartwychwstałego to wstęp do odmówienia na płycie Rynku Koronki w kilu językach Monika Łącka /GN Rok temu młodzież z oazy i nie tylko (blisko 100 osób) zatańczyła (nawet kilka razy) do polskojęzycznej wersji tego utworu, zrealizowanej przez polskich muzyków z różnych formacji chrześcijańskich. Nad płytą rynku zabrzmiały (i niejednego przechodnia wprawiły w zdumnienie) słowa refrenu tej pieśni: „Tego Niedzielnego Poranka zalśniło Światło/ przedarło się przez granice czasu/ Zapaliło serca, wzywając całą ludzkość: Świętujmy wieczne życie/”. O godz. 15, w godzinie śmierci Jezusa, nad płytą Rynku Głównego znów rozbrzmiała odmówiona w kilku językach Koronka do Bożego Miłosierdzia. Po niej młodzież rozdała ok. 300 białych róż z dołączonym bilecikiem, na którym umieszczono zaroszenie Pana Jezusa, przypominające, że „tylko w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój a człowiek szczęście” oraz godziny uroczystości w łagiewnickim sanktuarium.

– Święto Miłosierdzia jest wezwaniem do czystości serca. Chcemy na zakończenie tygodnia miłosierdzia ofiarować Chrystusowi czyste serca, aby On jeszcze bardziej je udoskonalił. Serca symbolizują te białe kwiaty – wyjaśnia młodzież z Diakonii Miłosierdzia.

Jeśli choć jedna róża i w tym roku trafi do rąk kogoś, kto nie znał jeszcze orędzia przekazanego przez św. Faustynę, będzie to oznaczać, że jeszcze jeden człowiek otrzymał szanse poznania miłosierdzia Boga.

Spotkajmy się więc na Rynku Głównym, w pobliżu kościoła św. Wojciecha, o godz. 14.45.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy