Nowy numer 13/2024 Archiwum

Miesiąc po kanonizacji

Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego zaprasza na spektakl "Brat naszego Boga" według dramatu Karola Wojtyły. Wieczór 26 maja będzie wielkim świętem istniejącej od 10 lat Sceny Moliere, dzięki której powstał ITAN.

Przedstawienie „Brat naszego Boga” w adaptacji i reżyserii Artura Dziurmana (znanego z wielu filmów kinowych i seriali telewizyjnych), założyciela Sceny Moliere, przygotowane zostało w 2009 r. w hołdzie Janowi Pawłowi II, a potem przygotowywało Małopolskę na jego beatyfikację. W sumie zostało wystawione już 96 razy, w kraju i za granicą, i wszędzie przyjmowane jest z wielkim wzruszeniem i entuzjazmem widzów. Nie bez powodu – w tym spektaklu występuje 18 niepełnosprawnych aktorów i kilku zawodowych (w roli głównej Maciej Jackowski, aktor Teatru Słowackiego), a ich żywa gra sceniczna przeplata się z pięknymi kadrami filmowymi (nakręconymi w tynieckim opactwie oo. benedyktynów). Wszyscy aktorzy cały czas pozostają w bliskim kontakcie z widzami, pozwalając im w namacalny wręcz sposób zanurzyć się w problemy poruszane w dramacie. Proste w swej formie sceny aktorskie dają też szansę przeżycia atmosfery wyjątkowego realizmu, który zapewnia zaangażowanie niewidomych i niedowidzących aktorów amatorów.

Miesiąc po kanonizacji   Materiały Sceny Moliere – Ten dramat dotyka sensu miłosierdzia. Pokazuje, że nie jest sztuką dać głodnemu chleb. Miłosierdziem jest dać mu szansę, by zapracował na ten chleb. My tę szansę dajemy niewidomym – mówi A. Dziurman. Jak dodaje, "w miesiąc po kanonizacji Jana Pawła II, grupa teatralna w szczególnego rodzaju modlitwie, za pomocą sztuki teatru, pragnie zwrócić się do swojego duchowego patrona". – Karol Wojtyła, jako członek Teatru Rapsodycznego, szczególnie cenił wartość teatralnego „żywego słowa”. Scena Moliere jest jedną z niewielu grup teatralnych, które w tak aktywny sposób popularyzują dorobek dramatyczny ojca świętego, i udowadnia, że niełatwe teksty Wojtyły, m.in. „Promieniowanie ojcostwa” czy właśnie „Brat naszego Boga”, mogą być wyjątkowym spotkaniem ze sztuką teatralną także dziś, i że dorobek dramatyczny Jana Pawła II jest nie tylko ważny, ale i potrzebny – przekonuje aktor.

Wieczór 26 maja będzie też wyjątkowy z kilku innych powodów. Integracyjny Teatr  Aktora Niewidomego chce bowiem podziękować wszystkim ważnym dla zespołu ludziom, wspierającym ich działalność – m.in. proboszczowi parafii św. Stanisława Kostki w Krakowie-Dębnikach, który przygarnął Scenę Moliere pod swój dach, gdy niewidomi aktorzy stracili dotychczasową siedzibę. Spektakl będzie również hołdem dla „autorytetów żywego słowa” – po przedstawieniu odbędzie się spotkanie ze współtwórcami krakowskiego Teatru Rapsodycznego Mieczysława Kotlarczyka, w którym przed laty występował Karol Wojtyła – prof. Haliną Kwiatkowską, prof. Martą Stebnicką i prof. Tadeuszem Malakiem.

Podczas wieczoru odbędzie się również zbiórka datków na kosztowny i trudny zabieg okulistyczny, jaki niebawem przejdzie jedna z aktorek Sceny Moliere.

26 maja o godz. 19.15 warto więc pojawić się w sali teatralnej parafii św. Stanisława Kostki na Dębnikach (ul. Konfederacka 6). Wstęp wolny!

Patronat medialny nad wydarzeniem objął m.in. "Gość Krakowski".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy