Nowy numer 13/2024 Archiwum

Poznajemy dzielnicę od nowa

W stulecie istnienia Podgórza jego historię przybliża interaktywna gra terenowa "Z biegiem lat".

Czy wiecie kiedy w dawnym kamieniołomie powstał park miejski w Podgórzu, gdzie odkryto jaskinię alchemiczną, czyjego dłuta jest rzeźba św. Józefa – patrona największego kościoła w dzielnicy? Albo przy jakiej ulicy jest willa z zegarem?

Z okazji stulecia połączenia Krakowa i Podgórza warto wiadomości odświeżyć, a niektóre przyswoić. Lokalnych patriotów tej pięknej dzielnicy Krakowa jest bowiem wielu. Legendą obrosła historia, jak to Wojciech Bednarski, XIX-wieczny wybitny pedagog, działacz i założyciel Parku Miejskiego, idąc na spacer dochodził tylko do połowy starego mostu na Wiśle, ponieważ dalej to już.... Kraków, a nie ukochane Podgórze.

Poznawaniu Podgórza na nowo ma pomóc pierwsza krakowska interaktywna miejska gra terenowa "Z biegiem lat". Plenerowa gra przeznaczona jest dla użytkowników smartfonów i łączy wiedzę historyczną z rozrywką i rekreacją. Powstała w ramach rozpoczynających się w tym roku obchodów stulecia połączenia Krakowa i Podgórza. Projekt ten zainicjowała Rada Dzielnicy XIII Podgórze oraz Dom Kultury Podgórze, a sfinansowała Rada Dzielnicy XIII.

Pomysł gry jest pierwszą tego typu inicjatywą w Krakowie – toczy się ona w rzeczywistej przestrzeni, gdzie ulice i zabudowa to interaktywna plansza, po której poruszają się użytkownicy. Gra łączy historyczną fabułę (skonsultowaną ze specjalistami) i nowoczesną technologię. Powstało w ten sposób skrzyżowanie gry komputerowej i przewodnika turystycznego

– Uczestnik gry przemierza trasę według wskazówek podanych przez telefon, buduje miasto i w ten sposób zdobywa punkty, całość gry trwa około 2 godzin – opowiada Marta Półtorak z Domu Kultury w Podgórzu. – Premiera gry odbyła się 25 czerwca przy budynku Domu Kultury Podgórze przy ul. Sokolskiej i zgromadziła około sto osób. To były drużyny z krakowskich szkół i indywidualni zainteresowani – opowiada  Półtorak.

W czterech miejscach (przy Domu Kultury, na Rynku Podgórskim, przy Placu Lasoty, i w Parku Bednarskiego) ulokowano stanowiska z telebimami, gdzie gracze wykonywali zadania logiczne. Gra miała już swych zwycięzców. Najlepszą znajomością rzeczy wykazali się uczniowie tworzący drużynę z Gimnazjum Nr 34 – zdobyli I i III miejsce, II miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum 21. W kategorii szkół średnich I miejsce zdobyła drużyna pod nazwą „Rychlicki”, II miejsce drużyna II  i IV LO oraz Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Bronowicach, a III – drużyna z IV LO.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy