Nowy numer 13/2024 Archiwum

Pomszczą Mohacs komiksem

Pierwszy w świecie komiks, gdzie obrazowi towarzyszy muzyka, pojawi się na Targach Książki. To "Święte Królestwo", opowiadające m. in. o upadku Węgier w XVI w.

Przełomowa dla losów Europy klęska pobitych przez Turków wojsk węgierskich pod Mohacsem w 1526 r. była, według pisarza Gabriela Maciejewskiego, tylko zwieńczeniem spisku, jaki przeciw bogatym m.in. w złoto i miedź Węgrom, zawiązali prący do władzy w Europie Środkowej Hohenzollernowie i cesarski bankier Jakub Fugger.

Maciejewski, blogujący na Salonie 24 pod pseudonimem Coryllus, opowiedział o tym w II tomie swej książki "Baśń jak niedźwiedź".

- Ponieważ obraz przemawia silniej niż słowo, postanowiłem przez komiks dotrzeć z treściami, zawartymi w "Baśni II" do osób, które rzadko czytują książki - mówi G. Maciejewski.

Ilustracji tekstu Gabriela Maciejewskiego podjął się na 50 kartach znany krakowski malarz i grafik, Tomasz Bereźnicki. Forma komiksu nie jest mu obca: narysował już wcześniej wydane drukiem komiksy o generale Maczku i Tadeuszu Pankiewiczu, aptekarzu z krakowskiego getta.

- Tomasz Bereźnicki nie narysował komiksu w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. To nie jest historia opowiedziana kadr po kadrze przez postacie, którym z ust wydobywają się dymki z tekstem. Oczywiście album "Święte królestwo" zawiera i takie plansze, ale jego siłę stanowią duże syntetyczne obrazy, które w całości i w detalach są dialogiem ze sztuką, z historią, ze współczesnym i dawnym Krakowem, z dzisiejszymi mediami i polityką rozgrywaną w Europie Środkowej w ciągu ostatnich 25 lat. Uznaliśmy, że czasy opisane w II tomie "Baśni jak niedźwiedź" czasy upadku Węgier, wystąpienia Lutra, czasy wielkich bankierów i wielkiej herezji znakomicie pasują do tego, by posługując się analogiami opisać i narysować naszą dzisiejszą sytuację polityczną i gospodarczą - wyjaśnia G. Maciejewski, współautor i wydawca albumu..

Autor rysunków nie poprzestał na obrazie. Nagrał również na dołączoną do komiksu płytę sześć opowieści muzycznych, ilustrujących treść albumu.

- Połączenie muzyki i komiksu to próba zbliżenia światów pozornie od siebie odległych i nie przenikających się nawzajem. Pozornie, bo nikt jeszcze czegoś takiego nie spróbował. Komponując i nagrywając muzykę do "Świętego Królestwa", myślałem, jak opowiedzieć dźwiękiem narysowane wcześniej historie. Gdy popatrzymy na mapę Europy po reformacji, z zaznaczonymi terenami, które wypowiedziały posłuszeństwo Rzymowi, łatwo dostrzeżemy, że dotyczyło to głównie północy. Północne Niemcy, Anglia, Skandynawia itd. Dlatego utwór oparty na rozdziale pt. "Przeciw papieżowi" miał być jak powiew lodowatego wiatru znad Morza Północnego. Surowy, powolny i bez wyraźnego zakończenia. Może budzić skojarzenia z rockiem progresywnym z północy - powiedział Tomasz Bereźnicki.

Komiks "Święte Królestwo" będzie dostępny od 23 do 26 października w centrum EXPO Kraków (ul. Galicyjska 9), na targowym stoisku D73 w hali "Wisła". Jego autorzy Tomasz Bereźnicki i Gabriel Maciejewski, będą tam oczekiwali na czytelników i słuchaczy.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy