Nowy numer 13/2024 Archiwum

Powyborcza Małopolska

Znamy już pierwsze wyniki wyborów samorządowych w Małopolsce. Oficjalne zostaną podane nie wcześniej niż we wtorek 18 listopada.

Obliczanie szczegółowych wyników wyborów w Małopolsce jest utrudnione, ze względu na awarię systemu informatycznego Państwowej Komisji Wyborczej.

30 listopada, w drugiej turze wyborów na prezydenta Krakowa zmierzą się ze sobą: urzędujący prezydent Jacek Majchrowski, który wg sondaży otrzymał niecałe 40 proc. głosów oraz kandydat zjednoczonej prawicy Marek Lasota, na którego głosowało blisko 26 proc. wyborców. Wynik będzie zależał m. in. od wyborców Łukasza Gibały. Głosowało na niego bowiem 12 proc. wyborców.

Drugie tury wyborów odbędą się również zapewne w rywalizacji o fotel burmistrzów: Nowego Targu i Zakopanego. Dotychczasowy burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz może stracić fotel. Wg dotychczas podliczonych głosów, otrzymał 31 proc proc. głosów, zaś jego kontrkandydat Grzegorz Watycha ok. 46 proc. W Zakopanem zmierzą się ze sobą dotychczasowy burmistrz Janusz Majcher z wynikiem ok. 30 proc. głosów z Leszkiem Dorulą, który otrzymał ok. 22 proc. głosów.

Ciekawie zapowiada się starcie w drugiej turze w Szaflarach. Tam zmierzą się ze sobą wieloletni wójt Stanisław Ślimak z bardzo młodym i dobrze wykształconym Rafałem Szkaradzińskim, który wygrał I turę głosowania. Zmiana w fotelu wójta może nastąpić również w Czarnym Dunajcu. Józef Babicz będący na tym stanowisku od kilku lat może oddać władzę w ręce również młodszego kandydata Tadeusza Rafacza, radnego powiatowego, architekta i pracownika Urzędu Gminy w Spytkowicach. Tadeusz Rafacz mieszka w Cichem. W Czarnym Dunajcu poważna zmiana nastąpiła także w składzie rady gminy, do której weszło kilku radnych opozycyjnych, m.in. Kazimierz Dzielski, dawny wójt i poseł.

Druga tura odbędzie się również w Mszanie Dolnej. Głosy na kandydatów na burmistrza oddały 3437 osoby, z czego na obecnego włodarza Tadeusz Filipiaka 1234, który zmierzy się z Józefem Kowalczykiem. Oddano na niego 1599 głosów. 

Drugie tury wyborów odbędą się także w Wadowicach i Kalwarii Zebrzydowskiej. Dotychczasowa burmistrz Wadowic Ewa Filipiak otrzymała ok. 40 proc. głosów, jej kontrkandydat Mateusz Klinowski zaś 35,5 proc. W Kalwarii Zebrzydowskiej zmierzą się ze sobą były burmistrz Augustyn Ormanty, na którego glosowało ponad 32 proc. wyborców oraz obecny burmistrz Zbigniew Stradomski, którego poparło blisko 30 proc. głosujących.

Już w pierwszej turze zwyciężyli natomiast: Ewa Przybyło, sprawująca urząd burmistrza Rabki, oraz Roman Ptak, burmistrz Niepołomic.

Nietypowa sytuacja wyborcza była w gminach: Czorsztyn i Spytkowice. Dotychczasowi wójtowie: Tadeusz Wach i Mariusz Krystian, nie mieli kontrkandydatów. Podobnie było z kandydatami na radnych. W Czorsztynie kandydaci w 13 spośród 15 okręgów wyborczych do Rady Gminy nie mieli kontrkandydatów, w Spytkowicach zaś 12 spośród 15. Zgodnie z Kodeksem Wyborczym, mandaty radnych zostaną tam obsadzone bez konieczności dokonywania wyborów. Znany też jest wójt Gminy Nowy Targ. Został nim dotychczasowy włodarz Jan Smarduch. 

Policzone wyniki głosowania z połowy małopolskich obwodowych komisji wyborczych wskazują, że wybory do sejmiku województwa małopolskiego wygrało PiS, osiągając 42,66 proc. głosów. Następne jest PSL z 23,03 głosów, po nim zaś PO z 21,35 głosów. Niewykluczone więc, iż PiS nie zdobędzie w sejmiku ilości mandatów, wystarczającej do samodzielnego rządzenia. Wówczas może powstać koalicja PSL-PO, z marszałkiem z PSL-u na czele.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy