Nowy numer 13/2024 Archiwum

Fundacja Czartoryskich prosi o pomoc

Zarząd fundacji, do której należy Muzeum Czartoryskich apeluje do Rady Miasta Krakowa o pomoc w uzyskaniu funduszów na dokończenie remontu.

Remont głównej siedziby Muzeum Książąt Czartoryskich rozpoczął się w 2010. Wydano nań dotąd ok. 30 mln zł, lecz na dokończenie prac potrzebne jest jeszcze drugie tyle.

- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego obiecało wyłożyć tę sumę pod warunkiem podpisania umowy o powołaniu Muzeum Książąt Czartoryskich, jako nowej instytucji kultury - powiedział prof. Marian Wołkowski-Wolski, wykładowca Uniwersytetu Jana Pawła II, prezes Fundacji   Xiążąt Czartoryskich.

Prof. Wolski uważa, że urzędnicy ministerstwa zbyt opieszale reagują na przedstawione im: statut i plan umowy o powołaniu Muzeum Czartoryskich jako nowej instytucji kultury.

- Dlatego apelujemy, jako fundacja, zarówno o pomoc zarówno w uzyskaniu dotacji jak i wywarcia nacisku na władze państwowe w celu szybszego podjęcia rozmów o powołaniu nowego muzeum - zwrócił się prof. Wolski do członków Komisji Kultury RMK.

Zaapelował także o pomoc miasta w uzyskaniu części funduszów na remont innego budynku Muzeum Czartoryskich - Arsenału. Na murze tego starego budynku, jednego z ocalałych fragmentów dawnych murów miejskich Krakowa, pojawiła się wilgoć.

Dr Małgorzata Jantos, przewodnicząca Komisji Kultury RMK obiecała, że wkrótce powstanie projekt listu do Małgorzaty Omilanowskiej, minister KiDN, zapraszający ją do Krakowa na rozmowy o przyszłości Muzeum Czartoryskich.

- Gdyby podpisanie umowy z ministerstwem i przyznanie dotacji na dokończenie remontu nastąpiło rychło, byłaby szansa na  ponowne otwarcie wyremontowanego pałacu Czartoryskich w połowie przyszłym roku, przed letnią inauguracją Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wówczas wróciłyby tam nasze zbiory, w tym ich ozdoba – obraz „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci, eksponowany obecnie na Wawelu – powiedział prof. Wolski.

Muzeum Czartoryskich jest najstarszą placówką muzealną w Polsce. Założyła je 1801 r. w Puławach księżna Izabela z Flemingów Czartoryska. W 1876 r. ks. Władysław Czartoryski zdecydował o przeniesieniu zbiorów do Krakowa. Znalazły się m. in. w przebudowanych kamienicach u zbiegu ulic: Pijarskiej i św. Jana. W 1950 r. placówka stała się oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. W 1991 r. ks. Adam Karol Czartoryski-Bourbon odzyskał prawo własności zbiorów. Powołał Fundację Książąt Czartoryskich, która jest właścicielem zbiorów.

Prócz „Damy z gronostajem” jest wśród nich. 80 tys. innych obiektów muzealnych m. in. dzieł sztuki zachodnioeuropejskiej i pamiątek po naszych narodowych królach, wodzach i wieszczach, wartych ok. 5 mld zł. W Bibliotece Czartoryskich z kolei znajduje się 240 tys. rękopisów, książek i czasopism. Są wśród nich m. in. rękopisy unii polsko-litewskiej, ugody hadziackiej, Hołdu Pruskiego, Tek Naruszewicza, listów Chopina, Mickiewicza, Norwida i Słowackiego.

Muzeum do chwili obecnej znajduje się pod pieczą Muzeum Narodowego w Krakowie. Po podpisaniu nowej umowy z ministerstwem, Muzeum Czartoryskich, oddzielone od Muzeum Narodowego, stałoby się samodzielną placówką „współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Książąt Czartoryskich”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy