Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wehikuł czasu

Pejzaże, ważne wydarzenia znikają i przechodzą szybko w niepamięć. Zniknęłyby gdyby nie ludzie z "trzecim okiem" - aparatem fotograficznym. Po latach widać jak wielkie znaczenie ma ich działanie dla historii ojczystej, dla przyszłych pokoleń.

"Świadkowie  minionego czasu" bo pod takim tytułem otwarto w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie niezwykle interesującą wystawę, mówi o tym dobitnie. Ekspozycja ukazuje prace archiwalne z drugiej połowy XX wieku. Ich autorami są czołowi przedstawiciele Krakowskiego Klubu Fotograficznego, który obchodzi własnie 60-lecie istnienia.

W MHF zobaczymy fotografie Witolda Michalika, Zbigniewa Kota, Roberta Kosieradzkiego, Czesława Odona Mostowskiego i kilku innych nieżyjących członków Klubu. Zdjęcia dotyczą głównie terenów, gdzie zbudowano Nową Hutę.

Inwestycję rozpoczęto  pośród łanów urodzajnego zboża, na gołym terenie, co widać doskonale na zdjęciach Stanisława Senissona - pierwszego fotografa Nowej Huty. W 1955 roku zawiązał się oddział Polskiego Towarzystwa Fotograficznego (PTF), a jego założycielem i pierwszym prezesem był Jerzy Suberlak, dziennikarz i fotoreporter. Po "październikowej odwilży"  amatorski ruch fotograficzny mógł swobodniej działać, a w 1957 roku nowohucki PTF zorgnizował swoją pierwszą wystawę w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki. W 1958 roku  nowym prezesem został Witold Michalik, który kierował tym stowarzyszeniem aż do 1985 roku.

Nie sposób lapidarnie przekazać dokonań Krakowskiego Klubu Fotograficznego, ale warto przypomnieć, że w Nowohuckim Centrum Kultury utworzono Foto-Galerię, regularnie prezentującą dorobek KKF oraz innych twórców. Do historii przeszła wystawa Stanisława Markowskiego "Ojczyzno moja. Fotografie z lat 1980- 89", otwarta w listopadzie 1996 roku przez metropolitę krakowskiego ks. Kardynała Franciszka Macharskiego, pokazująca potężne demonstracje i strajki, które w latach osiemdziesiątych przetaczały się żywiołowo przez Nową Hutę. Z kolei ekspozycja "Nowa Huta - najmłodsza siostra Krakowa", urządzona latem w 2007 roku na Placu Centralnym zintegrowała różne pokolenia mieszkańców dzielnicy.

Zasługi Klubu długo można by wyliczać. Uroczystość 60-lecia stała się okazją do wręczenia ludziom stojącym za tymi działaniami odznaki Honoris Gratia. Otrzymali ją członkowie obecnego KKF Monika Stachnik-Czapla, Magdalena Langer, Mieczysław Libront, Władysław Rospondek i Andrzej Wróbel. Rok 2015 dla Krakowskiego Klubu Fotograficznego jest szczególny - z okazji jubileuszu  zaplanowano wystawy indywidualne i zbiorowe, na których zostaną pokazane zdjęcia współczesne i archiwalne.

Wystawa "Świadkowie minionego czasu" w MHF zapoczątkowała tę prezentację. Ekspozycja czynna jest do 7 czerwca 2015.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy