Nowy numer 13/2024 Archiwum

Miejska kasa ŚDM

Krakowscy radni debatowali 16 września m.in. o finansowaniu przygotowań i zadań, które podczas Światowych Dni Młodzieży weźmie na siebie miasto.

Jak informował podczas nadzwyczajnej sesji RMK sekretarz miasta Paweł Stańczyk, po stronie miasta są m.in. wydatki na inwestycje infrastrukturalne, przygotowanie sztabu służb (m.in. Policji, Straży Miejskiej, ABW, Żandarmerii Wojskowej), zadbanie o porządek w mieście, poszerzenie na czas ŚDM taboru MPK czy wynajem Centrum Kongresowego ICE (tam znajdzie się centrum prasowe ŚDM) i rezerwacja Kraków Areny.

- Miasto nie planuje i nie realizuje inwestycji, których jedynym celem byłoby przeprowadzenie Światowych Dni Młodzieży - zaznaczył sekretarz miasta. Wytypowano jednak projekty, które ze względu na ŚDM dobrze by było przyspieszyć.

Jak wyliczał Paweł Stańczyk, "koszty bieżące", czyli pieniądze na utrzymanie miasta w należytym stanie, gdy odwiedzać je będą miliony młodych pielgrzymów, to ok. 80 mln zł. - To są zwiększone koszty realizacji zadań własnych gminy oraz wydatki na promocję Krakowa przy okazji Światowych Dni Młodzieży - podkreślał sekretarz.

O dofinansowanie niektórych zadań Kraków poprosił rząd. - Stoimy na stanowisku, że zaangażowanie budżetu państwa w te zwiększone wydatki jest celowe i uzasadnione, ponieważ wizyta ojca świętego ma jednocześnie charakter wizyty głowy innego państwa - wyjaśniał P. Stańczyk.

Pytany przez radnych o ryzyko nieotrzymania wsparcia ze strony rządu, zapewnił, że nie ma obecnie przesłanek, by spodziewać się takiego scenariusza.

Oprócz pieniędzy miasto "dokłada się" do Światowych Dni Młodzieży, m.in. udostępniając prawie 250 swoich obiektów. Chodzi m.in. o szkoły, w których nocować będą pielgrzymi. Trwa podpisywanie umów bezpłatnego użyczenia obiektów organizatorom ŚDM. Jak zapewniał P. Stańczyk, wszystkie formalności powinny się zakończyć do końca roku.

Równocześnie z sesją rady miasta, podczas zorganizowanej konferencji prasowej dotyczącej zbliżającej się beatyfikacji M. Klary Szczęsnej, na pytania dziennikarzy dotyczące finansowej strony ŚDM odpowiadał kard. Stanisław Dziwisz.

- Staramy się tak urządzić te dni, żeby jak najmniej kosztowały. To, co dotyczy Kościoła, przygotowania uroczystości od strony religijnej, Kościół bierze na siebie - zapewniał metropolita krakowski. - Cieszymy się, bo mamy z miastem dobrą współpracę.

- Od samego początku mówimy, że nie można robić tych rzeczy na jeden dzień. To musi służyć w dalszym ciągu - mówił kard. Dziwisz o inwestycjach, finansowanych przez samorządy.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie odbędą się w ostatnim tygodniu lipca 2016 roku. Organizatorzy spodziewają się, że w ich kulminacyjnym punkcie, czyli sobotnim czuwaniu i niedzielnej Mszy Posłania na Campus Misericordiae, wezmą udział ponad 2 mln pielgrzymów. Główne wydarzenia krakowskich ŚDM odbędą się ponadto na Błoniach (powitanie papieża, Droga Krzyżowa) oraz w sanktuariach Miłosierdzia Bożego i św. Jana Pawła II (Katecheza w Drodze).

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy