Nowy numer 15/2024 Archiwum

Zakochana kandydatka

Dziś trzeci odcinek naszego przedwyborczego cyklu - pora na listy: nr 5, czyli Polskie Stronnictwo Ludowe, i nr 6, czyli Zjednoczoną Lewicę.

Przypomnijmy, że w okręgu 13, obejmującym Kraków oraz powiaty krakowski, olkuski i miechowski, do wzięcia jest 14 mandatów poselskich. Według sondażu opublikowanego 9 października w "Gazecie Krakowskiej", PSL nie może liczyć tutaj na żaden mandat, choć 10 lat temu posłanką została tu Grażyna Leja. Zjednoczona Lewica ma zaś szanse na jeden mandat poselski.

Wiele osób nieobserwujących uważnie krakowskiej sceny politycznej jest zdziwionych, że PSL wystawia na krakowskich listach poselskich nie tylko kandydatów związanych z terenami wiejskimi, lecz także takich, którzy są znani z działalności w samym Krakowie. Niekiedy nie są przy tym kojarzeni z ludowcami.

Krakowską listę PSL otwierają kolejno: inżynier mechanik, polonistka i pedagog. Nazwy ich zawodów nic wyborcom nie mówią, ich nazwiska już jednak tak. Inżynier mechanik bowiem to Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego, polonistką jest zaś Małgorzata Marcińska, b. wiceminister pracy i polityki społecznej, obecnie zaś szefowa krakowskiej Agencji Rozwoju Miasta. Twarz i głos pedagoga są z kolei znane są powszechnie z mediów małopolskich. Pedagogiem z wykształcenia jest bowiem... komisarz Dariusz Nowak, emerytowany już obecnie policjant, b. rzecznik krakowskiej policji.

Stronnictwo liczy na ich rozpoznawalność i kontakty. M. Marcińska, będąca w swojej karierze również dziennikarką katolickiego Radia Plus i dyrektorem Kancelarii Prezydenta Miasta Krakowa, uwodzi wyborców na swych plakatach hasłem: "Tak jak Ty, kocham Małopolskę". Deklaruje, że w działalności poselskiej wykorzysta doświadczenie ze swojej pracy urzędniczej, dotyczące m.in. ochrony środowiska oraz spraw społecznych, szczególnie kwestii związanych z seniorami.

Na liście PSL są również Halina Kurtyka, b. wójt Zabierzowa, oraz Wojciech Szczepanik, adwokat, b. szef krakowskiego oddziału ZUS, obecnie zaś wicewojewoda małopolski.

Co ciekawe, z Krakowa nie startuje minister Władysław Kosiniak-Kamysz, szef małopolskich ludowców. Gdy okazało się bowiem, że PSL ma tutaj nikłe szanse na uzyskanie mandatu poselskiego, W. Kosiniak-Kamysz stanął na czele listy w okręgu tarnowskim, gdzie szanse na elekcję ma większe.

Niewiele da się natomiast powiedzieć o listach Zjednoczonej Lewicy obejmującej kandydatów: SLD, Twojego Ruchu, Polskiej Partii Socjalistycznej, Unii Pracy i Zielonych. "Jedynką" jest Kazimiera Szczuka, znana z tego, że jest feministką oraz z tego, że spóźniła się na debatę "jedynek” w "Dzienniku Polskim”, gdyż zatrzasnęła się w mieszkaniu. Pozostałe nazwiska kandydatów są niewiele mówiące. Warto jeszcze dodać, że K. Szczuka jest kolejnym "importem" na listach wyborczych w Krakowie. Niegdyś bowiem mandat europosłanki wywalczyła tu prof. Joanna Senyszyn z SLD, mandat poselski zaś - osoba legitymująca się dokumentami na nazwisko Anna Grodzka.


W przedwyborczym tygodniu internautów zachęcamy do głosowania w naszej sondzie wyborczej - "Wybory Parlamentarne 2015".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy