Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wyklęci w naszej pamięci

Przed nami 1 marca czyli Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Krakowie rozpocznie Msza św. w bazylice Mariackiej, która zostanie odprawiona w niedzielę 28 lutego o 12.00.

Zaraz po niej do parku im. dr. H. Jordana wyruszy Marsz Pamięci Wyklętych-Niezłomnych. Tam o 13.40 nastąpi odsłonięcie pomników Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" oraz Józefa Franczaka ps. "Lalek".

Tego dnia szczególnym wydarzeniem będzie także Koncert Galowy "W hołdzie Żołnierzom Wyklętym", na który już po raz piąty zapraszają Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Stowarzyszenie PASSIONART.

Na scenie Auditorium Maximum wystąpi ponad 200 młodych artystów z chórów akademickich i orkiestry PASSIONART. Towarzyszyć im będzie gość specjalny - Katy Carr.

Ta brytyjska wokalistka polskiego pochodzenia tworzy niezwykłe piosenki, w których przypomina o postaciach znaczących dla naszej historii, takich jak gen. Stanisław Maczek, Krystyna Skarbek, gen. Elżbieta Zawacka, Witold Pilecki, Kazimierz Piechowski czy… niedźwiedź Wojtek.

Bardzo chciałaby, żeby cały świat poznał polską historię, bo - jak podkreśla - Polacy nie walczyli wyłącznie o niepodległość własnej ojczyzny, ale o wolność dla świata. - Teraz jest czas, żeby dać głos tym, którzy go nie mieli - przekonuje.

Podczas uroczystości Janusz Kurtyka, prezes IPN w latach 2005-2010, zostanie pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Po raz trzeci zostanie także wręczona Nagroda im. Danuty Siedzikówny "Inki" (przyznana przez Fundację Armii Krajowej w Londynie).

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oddział IPN w Krakowie zaprasza także na koncert galowy dla młodzieży szkolnej "Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci" (29 lutego, Filharmonia Krakowska, godz. 14), cykl spotkań edukacyjnych "Żołnierze Niepodległości. Walka o wolną Polskę 1944-1963" (1-2 marca, Akademia Ignatianum), spotkanie ze świadkiem historii Wacławem Szaconiem (3 marca, Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana, godz. 12.30), debatę "Między młotem a swastyką. Podziemie niepodległościowe w chwili przełomu 1944-1945" (3 marca, Instytut Historii UJ, godz. 17), spotkanie okolicznościowe  poświęcone Żołnierzom Wyklętym (XX LO w Krakowie, ul. Szlak 5, godz. 10) oraz na wystawę "Żołnierze wyklęci. Historia, która mnie porusza" (Centrum Kultury Ruczaj w Krakowie, 1-30 marca).

- Naszym celem jest budowanie pamięci o tym niezwykle ważnym, dramatycznym, ale - patrząc z dzisiejszej perspektywy - nie dającym się w żaden sposób wymazać z polskich dziejów epizodzie, jakim były lata walki o niepodległość toczonej przez tych, których  dzisiaj nazywamy Żołnierzami Wyklętymi - podkreśla dr Marek Lasota, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy