Belg triumfuje przejdź do galerii

Kolarze wyruszyli z Wieliczki. Do pokonania mieli piekielnie trudny odcinek, o czym świadczy fakt, że do mety ze 186 kolarzy dojechało tylko 100!

73. Tour de Pologne to największe wydarzenie sportowe w Polsce. Trasa wyścigu prowadzi przez województwa mazowieckie, śląskie, małopolskie oraz podkarpackie i składa się z 7 etapów o łącznej długości około 1200 km. Bezpośrednio przed kolumną główną wyścigu radiowozem oznakowanym porusza się załoga z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Najtrudniejsza część zawodów to właśnie dwie 50-kilometrowe rundy wokół Zakopanego. Znajdują się na nich górskie premie Kościelisko-Butorowy Wierch, Ząb i Głodówka oraz lotne premie w Poroninie i Kościelisku. Finisz, tradycyjnie, pod Wielką Krokwią.

Szósty, królewski etap 73. Tour de Pologne jest najcięższy w całym wyścigu. Tradycyjna runda została w tym roku nieco zmieniona. W efekcie kolarze będą walczyć aż na 15 górskich premiach!

Na koniec finisz pod górę w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie przed dwoma laty w pięknym stylu zwyciężył Rafał Majka.

Jazda indywidualna na czas 73. Tour de Pologne będzie na Rynku Głównym w Krakowie. Tam, obok Sukiennic i kościoła Mariackiego, mieści się start i meta ostatniego etapu wyścigu. Dystans wynosi 25 km i wszystko może się rozstrzygnąć właśnie podczas finałowej czasówki. Przed rokiem zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zapewnił sobie Ion Izagirre, ale bohaterem i zaskoczeniem etapu został Marcin Białobłocki. W tym roku również czekamy na polskich bohaterów.