Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Korytarzem z Kasprowego na Goryczkową

Nowy korytarz z Kasprowego na Gorczykową i inne inwestycje sięgające 300 mln zł zapowiadają Polskie Koleje Linowe. PKL przedstawił dzisiaj strategię na lata 2016-2020.

- Cieszymy się, że plany strategiczne PKL zaakceptowała rada nadzorcza i zasiadający w niej przedstawiciele samorządów, w tym Zakopanego, w którym planowane są główne inwestycje - na Kasprowym Wierchu i Gubałówce. Liczymy na mocne wsparcie samorządów, które jest niezbędne by tę strategię zrealizować - mówi Janusz Ryś, prezes PKL.

- Stoimy przed problemem wydłużenia okresu letniego, co przekłada się na ofertę zimową. Śniegu jest o wiele mniej niż w poprzednich latach. Stąd musimy podejmować takie działania, które zabezpieczą nam ofertę dla turystów w sezonie narciarskim - podkreśla Janusz Ryś, prezes PKL.

PKL planuje specjalny korytarz z Kasprowego Wierchu na Gorczykową, o długości 120 metrów. - Zapewni on łatwe i bezpieczne przejście dla narciarzy - zapewnia J. Ryś. Wartość inwestycji szacowana jest na kilka milionów złotych. Wszystko będzie zależało od tego, jaką techniką zostanie wykonany korytarz. PKL składa już odpowiednie dokumenty w sprawie budowy korytarza do zakopiańskiego magistratu. Korytarz mógłby powstać za 2-3 lata.

Podczas prezentowania strategii pracownicy PKL przestawili ciekawe badania w sprawie spędzania urlopu przez Polaków. - Polacy potrzebują już nie tylko atrakcji w postaci wyciągu, ale także całej bazy, która będzie służyła cały rok - zauważył J. Ryś. Jako przykład podał inwestycje w Parku Rozrywki w Zatorze. Według prezesa PKL zmienia się też podejście do wypoczynku. - Obserwujemy też duży wzrost w naszych ośrodkach rodzin z dziećmi. Zapewne jest to wpływ rządowego programu 500+ - twierdzi J. Ryś.

Do najważniejszych projektów w ciągu najbliższych lat PKL wymienia wymianę kolei krzesełkowej na Hali Goryczkowej w ośrodku Kasprowy Wierch (z istniejącej 2-osobowej na nowoczesną 4-osobową) oraz stworzenie systemu dośnieżania. Wartość tych inwestycji sięga 48,5 mln zł, a planowany termin oddania do użytku to listopad 2019 r. Na Kasprowym Wierchu mogłyby powstać również otwarty taras i punkt widokowy będący dodatkową atrakcją dla turystów.

PKL planuje także dalszy rozwój Gubałówki. - Widać wyraźnie, że nasz Festiwal Hej Fest to strzał w dziesiątkę. Gubałówka to miejsce naprawdę wyjątkowe, które chcemy odnowić - mówi prezes PKL. Do inwestycji na Gubałówce niezbędna jest zgoda właścicieli nieruchomości oraz zmiana planu zagospodarowania przestrzennego. PKL przeprowadziły już akcję informacyjną i konsultacje wśród posiadaczy gruntów. Niemal wszystkie osoby, które odpowiedziały przekazując ankietę informacyjną nt. powrotu narciarstwa na Gubałówkę poparły inwestycje proponowane przez PKL.

Co ciekawe w strategii PKL podają zupełnie nową inwestycję, wartą kilka milionów złotych. Będzie to zupełnie nowa kolejka linowa nie na terenie górskim. Przedstawiciele PKL nie chcieli zdradzić o jaką miejscowość chodzi. - Będzie to zupełnie nowy obiekt, funkcjonujący cały rok. Zapewne stanie się wielką atrakcją turystyczną - twierdzi J. Ryś. Z nieoficjalnych informacji wynika, że chodzi o jedną z miejscowości nadmorskich.

PKL planują również rozwój segmentu gastronomicznego w ośrodkach - przejęcie i modernizację ośrodków gastronomicznych na Gubałówce, Górze Parkowej i Palenicy. Dziś do PKL należy restauracja Poziom 1959 na szczycie Kasprowego Wierchu. - Doskonale sprawdza się nasza spółka PKL Food, w której działa restauracja na Kasprowym Wierchu i do niej dołączą kolejne punkty gastronomiczne - zapowiada J. Ryś. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy