Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kraków stawia na komunikację zbiorową

Zmiany zapowiedziane dziś przez miasto mają być elementem walki o czystsze powietrze. Władze Krakowa po raz kolejny wypowiadają też wojnę tym, którzy przyczyniają się do zwiększenia poziomu smogu.

Zmiany w funkcjonowaniu KMK zostaną wprowadzone 3 października, czyli wtedy, gdy pod Wawelem pojawi się ogromna liczba studentów. Rozpoczęcie roku akademickiego każdego roku jest bowiem dniem, w którym znaczna część miasta zmaga się z komunikacyjnym paraliżem.

Częstotliwość kursowania linii tramwajowej nr 9 zwiększona zostanie do 10 minut w godzinach szczytu w dni powszednie, co obciąży budżet miasta kwotą ok. 2 mln zł rocznie. Linia nr 12 zostanie skierowana na nową stałą trasę z Łagiewnik do Kopca Wandy. Będzie ona kursowała co 20 minut tylko w godzinach szczytu, a zmiana nie spowoduje dodatkowych kosztów. Linia nr 18 będzie kursowała co ok. 5 minut w godzinach szczytu w dni powszednie, co będzie kosztowało miasto ok. 3 mln zł rocznie. Także linia nr 19 będzie kursowała częściej niż do tej pory, bo co ok. 10 minut poza godzinami szczytu w dni powszednie.

Przygotowywane są również zmiany w trasach niektórych autobusów. Linia nr 501 zostanie skierowana na nową stałą trasę z przystanku Chełmońskiego Osiedle do ul. Bulwarowej. Z kolei nowa linia nr 511, która będzie kursowała co 15 minut (tylko w godzinach szczytu w dni powszednie) na trasie Przybyszewskiego-Os. Na Stoku, ma odciążyć linię 501 i wzmocnić połączenia os. Na Stoku i ul. Okulickiego z centrum Krakowa. Linia nr 503 wyjedzie natomiast na nową stałą trasę z Nowego Bieżanowa Południe do Górki Narodowej Wschód i w godzinach szczytu będzie kursowała z częstotliwością co ok. 7,5 minuty (poza szczytem - co 15 minut, a w dni wolne - co 20 minut).

Nowa linia nr 192 (zastąpi dotychczasową linię nr 452) będzie kursowała na trasie: Chełm-Czyżyny Dworzec i zapewni ofertę KMK w ciągu ul. Dąbrowskiej oraz na nowo połączy Wolę Justowską z rejonem Nowego Kleparza i Dworca Głównego Wschód. Zmieniona zostanie też nieco trasa linii nr 169.

Ważną zmianą jest też wprowadzenie nowej linii nr 104 (zastąpi linię nr 504), która będzie kursowała na trasie Centrum JP II-Łagiewniki. Ma ona poprawić ofertę dowozową do Centrum Jana Pawła II z jednoczesnym wyeliminowaniem z trasy linii odcinków, na których występują największe utrudnienia w ruchu.

By jeszcze mocniej powalczyć ze smogiem wiszącym nad Krakowem w sezonie grzewczym, miasto chce też wprowadzić nowy system powiadamiania o przekroczonych normach pyłów oraz wprowadzania bezpłatnej komunikacji miejskiej. Średnie stężenia pyłów będą zliczane dwa razy dziennie - pierwsza średnia będzie brana pod uwagę od godz. 1 w nocy do godz. 16, a druga - od godz. 12 do 22. Jeśli poziom pyłu PM10 przekroczy 150 mikrogramów/m sześc., darmowa komunikacja miejska będzie obowiązywać następnego dnia przez 24 godziny. Co ważne, zrezygnowano z warunku, by na jednej ze stacji średnie stężenie wynosiło więcej niż 200 mikrogramów/m sześc.

Nowy system będzie więc działać w oparciu o dwie średnie: "długą", czyli 16-godzinną, obejmującą dwa szczyty komunikacyjne, i "krótką" - 10-11-godzinną, obejmującą szczyt komunikacyjny i moment masowego rozpalania pieców węglowych w godzinach popołudniowo-wieczornych. Obie średnie będą obliczane niezależnie od siebie.

Informacje o wprowadzeniu darmowej komunikacji będą przekazywane po godz. 17.15 lub po godz. 23.15. Wiadomość zostanie opublikowana na stronie: www.krakow.pl oraz przekazana do krakowskich mediów. Znajdzie się również m.in. w mediach społecznościowych i na tablicach informacji pasażerskiej na przystankach autobusowych i tramwajowych.

Nowe zasady wejdą w życie po przyjęciu ich przed Radę Miasta, czyli najwcześniej w drugiej połowie października.

Co więcej, od 1 października do 31 marca do przeprowadzania kontroli palenisk (zwłaszcza w regionach Krakowa, gdzie znajduje się najwięcej pieców węglowych) skierowanych zostanie aż 135 strażników miejskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy