powrót
Wiara.pl - Serwis

Krakowski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 25/2025
    GN 25/2025 Dokument:(9309285,Ślepi przewodnicy)
  • GN 24/2025
    GN 24/2025 Dokument:(9300026,Obraz wyciśnięty)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • GN 23/2025
    GN 23/2025 Dokument:(9291848,Ogień, który płonie)
  • GN 22/2025
    GN 22/2025 Dokument:(9278877,Dziecko chce do Jezusa!)
Nagroda za przywracanie godności  
Nagrodę wręczył s. Rosemary kard. Stanisław Dziwisz, przewodniczący kapituły nagrody Grzegorz Kozakiewicz

Nagroda za przywracanie godności przejdź do galerii

S. Rosemary Nyirumbe z Ugandy została pierwszą laureatką Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor. Odebrała ją 17 października w krakowskim Teatrze im. Słowackiego.

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

|

GOSC.PL

dodane 17.10.2016 18:54
0

Srebrny laur i równowartość 100 tys. dolarów wręczyli jej: kard. Stanisław Dziwisz, przewodniczący kapituły nagrody, i Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego.

Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego  przyjęli również w trakcie posiedzenia w Teatrze im. Słowackiego apel o budowanie i pielęgnowanie dialog. List do uczestników uroczystości skierował prezydent RP Andrzej Duda.

S. Nyirumbe należy do Zgromadzenia Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wraz ze współsiostrami prowadzi w Ugandzie szkołę, która pomaga powrócić do normalnego życia dziewczętom srodze doświadczonym przez wojnę.

- Ta wojna od 20 lat pustoszy północ Ugandy. Dotyka szczególnie kobiety i dzieci. Dzieci są zmuszane do zabijania jako żołnierze. Mało kto wie, że wśród tych dzieci-żołnierzy jest bardzo wiele dziewcząt, których godność się dotkliwie poniewiera  Są zmuszane do mordowania, czyni je się niewolnicami seksualnymi. Nawet gdy udaje im się uciec, są odrzucane przez własne społeczności - powiedziała s. Nyirumbe.

- Widząc to podjęłam decyzję, że wyjdę do tych dzieci, bo ktoś musi im okazać miłość i współczucie. Uczymy te dziewczęta umiejętności praktycznych szycia, opieki nad domem, lecz także miłości do drugiego człowieka i szacunku dla samego siebie. Przywracamy im godność, by mogły żyć w prawdzie i dobru. "Zszywamy" ich życie na nowo. Dlatego maszyna do szycia, którą otrzymałam od małopolskich radnych ma dla nas znaczenie praktyczne i symboliczne - powiedziała laureatka nagrody.

W skład międzynarodowej kapituły wyłaniającej laureata nagrody weszli m.in. kardynałowie: Stanisław Dziwisz, Angelo Scola, Luis Antonio Gokim Tagle i Donald, wybitny filozof przyrody ks. Michał Heller, znawcy myśli Jana Pawła II: Rocco Butiglione, George Weigel i b. premier rządu polskiego i ambasador przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka.

- Niech ta nagroda będzie naszym wkładem w budowanie i promowanie solidarnego świata - powiedział kard. Dziwisz.

- Z jednej strony nagroda upamiętnia postać i dzieło św. Jana Pawła II, a z drugiej strony pragnie - w duchu twórczej wierności jego nauczaniu - promować postawy i wartości wyznawane przez osoby i środowiska angażujące się w budowanie świata bardziej ludzkiego, otwartego, braterskiego i solidarnego, w budowanie cywilizacji dobra, miłości i pokoju - dodał metropolita krakowski.

Przywołał encyklikę "Veritatis Splendor", która symbolicznie znalazła się w nazwie wyróżnienia i której przesłanie przyświeca kapitule wyłaniającej laureatów. Był również rad, że nagroda będzie przypominała tegoroczne Światowe Dni Młodzieży.

- Zobaczyliśmy na własne oczy młody Kościół trzeciego tysiąclecia wiary chrześcijańskiej. Widzieliśmy, jak młodzi z ponad 180 krajów rozmawiali ze sobą jednym językiem braterstwa, miłości i solidarności. Powrócili już do swoich krajów ubogaceni tym, co przeżyli w Polsce, w Krakowie i Małopolsce, ubogaceni naszą kulturą, tradycją i gościnnością. Ale również my wszyscy zostaliśmy ubogaceni ich entuzjazmem wiary, ich kulturą. To doświadczenie trwa w nas, w naszej zbiorowej pamięci, w naszym sercu - powiedział kard. Dziwisz.

1 / 2
Nagroda im. Jana Pawła II Veritatis Splendor

Zdjęcie nie do użytku DODANE 17.10.2016

Nagroda im. Jana Pawła II Veritatis Splendor

​17 października po raz pierwszy wręczono Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor przyznawaną m.in. za kontynuowanie dzieł i myśli Jana Pawła II szczególnie w dziedzinie dialogu. Nagrodę, w tym równowartość 100 tys. dolarów odebrała w krakowskim Teatrze im. Słowackiego s. Rosemary Nyirumbe z Ugandy  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • JAN PAWEŁ II
  • NAGRODA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO IM. JANA PAWŁA II VERITATIS SPLENDOR
  • NAGRODY
  • S. ROSEMARY NYIRUMBE

Polecane w subskrypcji

  • Matka Boża zza drutów. Jakie tajemnice skrywała drewniana figurka Matki Bożej, przemycona z obozu Auschwitz?
    • Polska
    • Agnieszka Huf
    Matka Boża zza drutów. Jakie tajemnice skrywała drewniana figurka Matki Bożej, przemycona z obozu Auschwitz?
  • Robert Kostro dla GN: Widzę nadgorliwość w czyszczeniu muzeów sztuki współczesnej z przedstawicieli środowisk konserwatywnych
    • Rozmowa
    • Piotr Legutko
    Robert Kostro dla GN: Widzę nadgorliwość w czyszczeniu muzeów sztuki współczesnej z przedstawicieli środowisk konserwatywnych
  • Piewca okaleczonego świata. 80 lat temu urodził się Adam Zagajewski
    • Kultura
    • Szymon Babuchowski
    Piewca okaleczonego świata. 80 lat temu urodził się Adam Zagajewski
  • Pokarm codzienny. Jak Kościół podchodził przez wieki do praktyki częstej Komunii Świętej?
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Pokarm codzienny. Jak Kościół podchodził przez wieki do praktyki częstej Komunii Świętej?
  • Starość w Polsce: między godnością a codziennym trudem
    • Polska
    • Karol Białkowski
    Starość w Polsce: między godnością a codziennym trudem
  • Koniec przyjaźni. Czy Trump i Musk będą chcieli nawzajem sobie zaszkodzić?
    • Świat
    • Maciej Legutko
    Koniec przyjaźni. Czy Trump i Musk będą chcieli nawzajem sobie zaszkodzić?
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O Diecezji
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE