Nowy Numer 16/2024 Archiwum

W poszukiwaniu prawdy

Świętowanie jubileuszu 25-lecia szkoły Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu rozpoczęła konferencja kulturalno-naukowa "Nauczyciel na drodze do prawdy".

Jednym z prelegentów, którzy 18 października mówili o poszukiwaniu prawdy w edukacji i wychowaniu, był ks. Tomasz Jaklewicz, zastępca redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego". Opowiadał m.in. o "antywychowawczym klimacie naszych czasów" i zagrożeniach, jakie niesie ze sobą kultura relatywizmu. Przywołał słowa papieża Benedykta XVI, który pisał: "Prawda zniknęła z dzisiejszego świata, ponieważ wydała się za wielka dla ludzi, tymczasem wszystko upada, gdy nie ma prawdy".

- W tym kontekście zadaniem nauczyciela, wychowawcy, a w istocie każdego chrześcijanina jest służba prawdzie, bycie jej współpracownikiem. W przypadku nauczycieli jest to służba dla dobra naszych uczniów - tłumaczył ks. Jaklewicz. - I nie chodzi o prawdę "naszą", przeciwko "ich" prawdzie. Chodzi o prawdę jedyną, która jest niewygodna zarówno "dla nich", jak "dla nas", dla mnie, bo wymaga nawrócenia.

Z kolei Grzegorz Szymanowski, nauczyciel i doradca metodyczny nauczania historii, mówiąc o "prawdzie w nauczaniu historii", przekonywał, że najlepszą polityką historyczną dla Polski będzie właśnie szukanie prawdy. Zaznaczył, że nie chodzi o obalanie mitów za wszelką cenę, ale ich wyjaśnianie, co także dla uczniów może być ciekawe. Zachęcał, by na lekcjach historii nie bać się polemik i dyskusji z uczniami, podsuwać im źródła i uczyć krytycznej analizy tego, co sami znajdują, np. w internecie.

- My musimy pokazać im drogę do prawdy, musimy nauczyć ich rzetelnie interpretować źródła - przekonywał. - Tego wszystkim życzę, żeby nasi uczniowie zawsze sami docierali do prawdy, żeby potrafili pewne rzeczy znaleźć, a żebyśmy my potrafili im pokazać ścieżkę i być dla nich przewodnikami.

Pretekstem do zorganizowania konferencji "Nauczyciel na drodze do prawdy. Nauczanie i wychowanie w kontekście przemian antropologicznych, aksjologicznych i estetycznych" były obchody 25-lecia działalności szkoły prowadzonej w Libiążu przez Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców. Uroczysta gala z tej okazji odbędzie się w sobotę 22 października o godz. 11.30 w Libiąskim Centrum Kultury. Poprzedzi ją Msza św. o godz. 10 w kościele Przemienienia Pańskiego w Libiążu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy