Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wpuszczą bezpłatnie miłośników Krakowa

Dwa muzea krakowskie zapewnią bezpłatny wstęp na swoje wystawy dla członków Towarzystwa Miłośników i Historii i Zabytków Krakowa. Umowę w tej sprawie podpisano dziś w Sukiennicach.

Członkowie towarzystwa będą mogli bezpłatnie zwiedzać wystawy w gmachach głównych i wszystkich oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W Pałacu Krzysztofory, głównej siedzibie MHMK, będą się też odbywały prezentacje najnowszych wydawnictw towarzystwa, m.in. "Rocznika Krakowskiego".

Na mocy porozumienia towarzystwo stanie się oficjalnym partnerem obu muzeów, będzie im udzielać wsparcia merytorycznego, popularyzować ich dorobek, udostępniać wydawnictwa, obu muzeów, pomagać przy organizacji wydarzeń muzealnych.

Umowę podpisali w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach - oddziale MNK - szefowie placówek: prof. Jacek Purchla, prezes TMHiZK, prof. Andrzej Betlej, dyrektor MNK, i Michał Niezabitowki, dyrektor MHMK.

- Muzeum Narodowe jest ze swej natury własnością wszystkich Polaków. Jest równocześnie muzeum Krakowa, wrośniętym od wielu dziesięcioleci w miasto. Dzisiejsza uroczystość jest kolejnym świadectwem naszego zakorzenienia w podwawelskim grodzie i otwarcia na jego miłośników - mówił prof. Betlej.

- Nie czujemy, że dając bezpłatny wstęp członkom tak bardzo zasłużonego towarzystwa, uszczuplamy nasze dochody. Nie dosyć bowiem, że pozwolimy im bliżej poznać nasze zbiory, wśród których jest bardzo wiele przedmiotów ruchomych, ale i budynków związanych z Krakowem, to jesteśmy również świadomi, że tak wytrawni miłośnicy naszego grodu swoimi opiniami przyczynią się do tego, że przyjdą do nas kolejni zwiedzający - wyjaśniał M. Niezabitowski.

Wzruszenia nie krył prof. Purchla, prezes TMHiZK. - Aby zrozumieć naturę tego naszego niezwykłego spotkania, musimy przenieść się 120 lat wstecz. W styczniu 1897 r. odbyło się pierwsze walne, założycielskie zgromadzenie naszego towarzystwa. Wzięli w nim udział jego współzałożyciele, m.in. prof. Władysław Łuszczkiewicz, pierwszy dyrektor Muzeum Narodowego, prof. Stanisław Krzyżanowski, historyk, Adam Chmiel, dyrektor Archiwum Miejskiego, prof. Marian Sokołowski, historyk sztuki, Stanisław Tomkowicz, jeden z ojców krakowskiej szkoły konserwacji zabytków, Zygmunt Hendel, architekt, i wreszcie Stanisław Wyspiański, który chwałę Krakowa głosił pędzlem i piórem. Od tej pory aż do dziś towarzystwo grupuje grono obywateli, którzy nie tylko kochają Kraków, ale mają również o nim coś do powiedzenia. Dlatego jestem ujęty tym, że tak zasłużone instytucje muzealne zdecydowały się zacieśnić współpracę z nami - powiedział prof. Purchla.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy