Nowy numer 13/2024 Archiwum

Odwracanie trendów w oświacie

- Małopolska jest przygotowana na reformę oświaty - zapewnia Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty.

W piątek 10 lutego w Zespole Szkół w Czarnym Dunajcu na konferencji prasowej Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty opowiadała o przygotowaniach naszego województwa do przeprowadzenia reformy oświaty. - To jest odwracanie trendów w szkolnictwie. Stawiamy na rozwój, zwłaszcza małych szkół, których nie pozwolimy zamykać - zapewniała B. Nowak. Dodała, że takie placówki w zamyśle reformatorów mają być obiektami z działalnością kulturalną.

Na miejsce spotkania z dziennikarzami nieprzypadkowo wybrano Czarny Dunajec, bo jest to pierwsza gmina w Małopolsce, która poradziła sobie z reformą szkół i dostała wszelkie akceptacje od Małopolskiego Kuratorium Oświaty. - Mamy dziurawe drogi, ale żadnej szkoły zamykać nie będziemy - mówił Józef Babicz, wójt Gminy Czarny Dunajec. A ta podhalańska gmina, aby uniknąć zamykania placówek, będzie musiała ponieść spore nakłady finansowe. Nie wiadomo też, czy uda się uniknąć łączenia klas. W szkole w Dziale nawet trzy roczniki uczą się w jednej klasie.

Barbara Nowak rozwiała też wątpliwości w sprawie zatrudnienia nauczycieli. - Nauczyciele z gimnazjów dalej będą realizować godziny w swoich szkołach, przecież zostaje II i III klasa gimnazjum, a na część etatu przejdą do siódmej klasy - twierdzi B. Nowak. Dziennikarze zauważyli, że wszystkie założenia dotyczące reformy oświaty są bardzo optymistyczne. - Oczywiście, że są problemy, zwłaszcza z dokumentacją, z którą szybko musiały zapoznać się samorządy, aby właściwie i zgodnie z nową ustawą oświatową przygotować odpowiednie zmiany - przyznała pani kurator.

Samorządy ze zmianami i uzyskaniem wszelkich pozwoleń muszą zdążyć do 31 marca. Z kolei nauczyciele uczący w klasach siódmych, korzystający z nowej podstawy programowej zostaną przeszkoleni. Dobra wiadomość jest taka, że kuratorium podczas wdrażania reformy będzie zwracać uwagę, aby w szkołach była nauka prowadzona na jednej zmianie.

Jak zapewniła w Czarnym Dunajcu Barbara Nowak reforma edukacji dla dzieci nie będzie oznaczała, że uczniów czeka przeniesienie do innej szkoły. - Robimy wszystko z samorządami, żeby uczniowie pozostali w tym samym obiekcie. To też jest nasz priorytet, którego będziemy pilnować. Przypomnę także, że po 10 latach przerwy Kuratorium Oświaty będzie miało obowiązek akceptować arkusze organizacyjne na rok szkolny 2017/2018 - podkreśliła Małopolska Kurator Oświaty. B. Nowak podała Kraków jako miasto, gdzie na pewno uda się uniknąć przejścia uczniów z jednej do drugiej szkoły. Oczywiście to przejście może nastąpić na życzenie rodziców.

W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział także wicekurator Halina Cimer, dyrektor nowotarskiej delegatury Bożena Bryl oraz Anna Słodyczka, pełniąca obowiązki Gminnego Zespołu Oświatowego w Czarnym Dunajcu i radny, przewodniczący komisji oświatowej Jan Tylka. - Planujemy w Starem Bystrem utworzyć i to od 1 września 2017 r. technikum z kilkoma kierunkami, m.in. geodezją, obsługą ruchu turystycznego i logistyką. W tej sprawie trwają rozmowy z nowotarskim starostą i Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie, które będzie organem prowadzącym nową szkołę - mówiła A. Słodyczka. Zaś Bożena Byrl przypomniała, że trwają ferie zimowe i Małopolskie Kuratorium Oświaty przeprowadza kontrole zorganizowanych wyjazdów dla dzieci i młodzieży w południowej części naszego kraju.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy