Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Kapłani i psychiatrzy o duchowości

- Lekarze psychiatrzy boją się rozmawiać na tematy religijne - przyznaje Damian Leszczyński, jeden z organizatorów konferencji "Psychiatria i Duchowość".

Psychiatra z krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Babińskiego podkreśla, że w czasie swojej pracy zauważył, iż sprawy związane z wiarą i religią są bardzo istotne dla wielu pacjentów.

- Lekarze psychiatrzy boją się rozmawiać na tematy religijne. To wynika z różnego rodzaju przekonań i nie do końca uzasadnionych stereotypów - że nie wypada, że nie należy, że to jest temat tabu. Myślę, że od osoby duchownej przydałaby mi się pomoc w tym, jak rozmawiać na te trudne i bardzo osobiste tematy z pacjentem - wyjaśnia D. Leszczyński.

Zorganizowana po raz pierwszy w Krakowie konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem - obrady toczyły się w wypełnionej sali, a dla wielu chętnych zabrakło miejsca (w czasie zapisów tworzono nawet listy rezerwowe).

W konferencji uczestniczyło też wielu księży. - Wzajemnie uczymy się szacunku dla człowieka, dla jego cierpienia - często niezrozumiałego i dla nas, i dla niego - mówi ks. Jan Klimek, kapelan krakowskiego szpitala psychiatrycznego.

- My, księża, uczymy się na takich sympozjach także tego, że duchowość mają również przeżywający swoją wiarę w innej niż nasza konfesji, również niewierzący. Każdy człowiek ma swoją duchowość i ona jest skarbem, który powinniśmy zobaczyć i szanować - podkreśla ks. Klimek.

Uczestnicy konferencji w mniejszych grupach wzięli także udział w warsztatach dotyczących psychomanipulacji, duchowości w praktyce psychoterapeutycznej, terapeutycznego wymiaru posługi duszpasterskiej czy znaczenia Zespołu Wsparcia Duchowego w terapii pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy