Nowy numer 13/2024 Archiwum

100 godzin w arktycznym mrozie

Śmiałkowie, przygotowujący się do wypraw w zimne rejony ziemi, spędzą 4 doby w temperaturze -50 st. Celsjusza. To możliwe dzięki komorze termoklimatycznej Politechniki Krakowskiej.

Trzej uczestnicy rozpoczętego we wtorek 6 lutego eksperymentu - Valerian Romanovski, Wawrzyniec Kuc i Piotr Śliwiński - będą w arktycznych warunkach jeść, spać i trenować.

- Nasza krakowska część eksperymentu jest rozłożona na 4 doby. Chcemy w tym czasie przeprowadzić jak najwięcej obserwacji, doświadczeń i eksperymentów z udziałem osób stale przebywających w komorze - mówił W. Kuc, koordynator projektu "Oswajamy mróz".

- Chcemy tutaj, w warunkach bezpiecznych i całkowicie monitorowanych, nauczyć się pewnych rzeczy, poszukać słabych punktów w naszych zachowaniach i ekwipunku - dodał.

Drugą częścią będzie zaplanowany na luty przyszłego roku wyjazd do Jakucji. V. Romanovski i jego zespół chcą pokonać na rowerze 1000 km - z Jakucka przez Góry Wierchojańskie do Ojmiakonu.

100 godzin w arktycznym mrozie   Valerian Romanovski w komorze termoklimatycznej będzie się przygotowywał do przejechania 1000 km z Jakucka do Ojmiakonu Miłosz Kluba /Foto Gość Jak przypomniał V. Romanovski, z komory termoklimatycznej PK korzysta on już po raz drugi. W zeszłym toku przygotowywał się tu do ustanowienia rekordu Guinnessa w ciągłej jeździe na rowerze w ekstremalnie niskich temperaturach Syberii. Tamta wyprawa zakończyła się sukcesem.

- Ten mróz, wpływ zimna na człowieka i Jakucja tak nas zafascynowały, że postanowiliśmy kontynuować ten projekt - wyjaśnił V. Romanovski. Dodał, że poprzednio eksperyment dotyczył odczuć i tego, jak człowiek reaguje na duży mróz. Tym razem, dzięki wsparciu naukowców z Politechniki Krakowskiej i Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, pobyt w komorze ma dostarczyć precyzyjnych danych.

P. Śliwiński - alpinista i podróżnik, który 11 razy okrążył kulę ziemską, zdobywca 7 szczytów Korony Ziemi - podczas 100-godzinnego eksperymentu będzie się natomiast przygotowywał do wejścia na Mount Everest. Ponadto w eksperymencie będą uczestniczyć instruktorzy survivalu Paweł Supernat i Piotr Marczewski z grupy szkoleniowej Survivaltech (szkolącej m.in. służby specjalne).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy