Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Jubileusz muzyków

Rozpoczęły się obchody 130-lecia działalności krakowskiej Akademii Muzycznej. List nadesłał m.in. papież emeryt Benedykt XVI.

– Czujemy się spadkobiercą tradycji założonego przez wybitnego kompozytora Władysława Żeleńskiego Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie, które w lutym 1888 r. otrzymało status uczelni wyższej – powiedział prof. Stanisław Krawczyński, dyrygent, rektor Akademii Muzycznej.

W sobotę 24 lutego wieczorem w kościele Mariackim została pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza odprawiona Msza św. w intencji tych, którzy odeszli, i tych, którzy dziś tworzą akademię. Odczytano list od papieża emeryta Benedykta XVI, który od 2015 r. jest doktorem honoris causa uczelni: "Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele! W roku 2018 obchodzą Państwo 130. rocznicę powstania Państwa Akademii. W czasie pełnej zmian historii, w której Wasza Ojczyzna musiała znosić wiele cierpienia, a pomimo tego zawsze zachowała swoją godność, utrzymaliście Państwo dzięki muzyce siłę pokoju i pojednania. Z całego serca życzę Państwu, abyście nadal mogli być posłańcami piękna i dobra w świecie, który tego usilnie potrzebuje" - napisał papież emeryt, który jest wielkim znawcą muzyki.

Do słów papieża nawiązał w kazaniu kard. Dziwisz. – To, co dokonuje się w sercach i sumieniach waszych i co dokonywało się w sercach i sumieniach waszych poprzedników tworzących akademicką wspólnotę, to wszystko było i jest doświadczeniem służącym pięknemu życiu i poszukiwaniu piękna, które pochodzi od Boga – powiedział metropolita senior. – Trafnie ujął to papież Benedykt XVI, który przemawiając 4 lipca 2015 r. w Castel Gandolfo, gdy otrzymywał doktorat honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Akademii Muzycznej w Krakowie, mówił: "Pierwszym źródłem muzyki jest doświadczenie miłości. Drugim jest doświadczenie smutku, dotknięcie śmiercią, bólem i otchłaniami istnienia. Trzecim miejscem pochodzenia muzyki jest spotkanie z tym, co Boże, od początku w jakiejś mierze definiującym to, co ludzkie... dotknięcie przez Boga stanowi w sumie źródło muzyki. Można powiedzieć, że jakość muzyki zależy od czystości i wspaniałości spotkania z tym, co Boże, z doświadczeniem miłości i cierpienia. Im bardziej czyste i prawdziwe jest to doświadczenie, tym czystsza i wspanialsza będzie także muzyka, która z niego się rodzi i rozwija". Czy w tych słowach nie zawiera się program na kolejne piękne – jak ufamy – lata twórczej działalności Akademii Muzycznej, a zarazem program duchowego i artystycznego powołania każdej i każdego z was, drodzy państwo? – dodał kard. Dziwisz

Główne uroczystości inauguracji jubileuszu, połączone z koncertem, rozpoczną się dziś o godz. 18 w sali Filharmonii Krakowskiej (ul. Zwierzyniecka 1). Orkiestra Akademii Muzycznej chóry i soliści, wykonają pod batutą prof. Stanisława Krawczyńskiego, rektora uczelni, „Magnificat” Mikołaja Zieleńskiego, uwerturę „W Tatrach” Władysława Żeleńskiego (niegdysiejszego dyrektora konserwatorium) i „Polymorphię” Krzysztofa Pendereckiego (b. rektora uczelni). Wstęp na koncert jest wolny.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy