Lektorzy i ministranci lubią sport

W Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym "Solne Miasto" w Wieliczce odbył się 12. finał diecezjalnych Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej.

W rozgrywkach w trzech kategoriach ("ministrant", "lektor młodszy" i "lektor starszy") wzięły udział 24 drużyny wyłonione podczas rozgrywek w 8 rejonach naszej archidiecezji.

W sumie w eliminacjach uczestniczyło 476 drużyn z 238 parafii, a na wszystkich boiskach etapu dekanalnego zagrało 3375 ministrantów i lektorów. Następnie, w etapie rejonowym, wyłonionych zostało po 8 najlepszych drużyn w trzech kategoriach wiekowych. Mistrzowie z rejonów zagrali potem w finale diecezjalnym.

W kategorii "ministrant" (roczniki 2010-2006) na podium stanęły drużyny z Tarnawy Dolnej (parafia św. Jana Kantego), Raciechowic (parafia św. Jakuba Apostoła) i Niepołomic (parafia Dziesięciu Tysięcy Męczenników). Najlepszym strzelcem w tej grupie wiekowej okazał się Szymon Zadora, a najlepszym bramkarzem - Kacper Łasak. Oboje pochodzą z Tarnawy Dolnej.

W kategorii "lektor młodszy" (roczniki 2005-2002) zwyciężyły drużyny z Makowa Podhalańskiego (parafia Przemienienia Pańskiego), Raby Wyżnej (parafia św. Stanisława BM) i Brzeźnicy (parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa). Najlepszym strzelcem został Jakub Dyrga z Brzeźnicy, a najlepszym bramkarzem - Jacek Smyrak z Makowa Podhalańskiego.

W ostatniej kategorii ("lektor starszy", roczniki 2001-997) wygrały drużyny z Tenczyna (parafia MB Królowej Polski), Jeziorzan (parafia Miłosierdzia Bożego) i Gromca (parafia MB Różańcowej). Tytuł najlepszego strzelca zdobył Jan Jamróz z Tenczyna, a tytuł najlepszego bramkarza - Jakub Kucharz z Jeziorzan.

Drużyny, które zajęły pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych, będą reprezentować naszą archidiecezję na XIII Mistrzostwach Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Rzeszowie, które rozegrane zostaną 1 i 2 maja.

W organizację turnieju diecezjalnego włączyło się ponad 60 księży koordynatorów dekanalnych i rejonowych oraz 230 księży, diakonów i świeckich opiekunów drużyn.